Materiał Partnera

Zastosowanie przekładni zębatych

Zastosowanie przekładni zębatych

Przekładnie to mechanizmy, które przenoszą ruch z elementu napędowego na element bierny. Przekładnia może zmieniać parametry ruchu, na przykład z ruchu obrotowego na liniowy. W przekładniach zębatych przeniesienie napędu odbywa się poprzez zazębiające się nawzajem koła. To najczęściej stosowane przekładnie przy budowie maszyn, między innymi ze względu na możliwość przenoszenia dużych mocy przy równomiernej pracy i wysokiej sprawności. W jakich maszynach stosowane są przekładnie zębate?

Jak działają przekładnie zębate?

Temat zastosowania przekładni zębatych można byłoby ująć jednym zdaniem: mogą być wykorzystywane w każdym urządzeniu, które ma swój napęd, jednak warto tę kwestię rozwinąć. W potężnej suwnicy, w helikopterze, czy przenośniku taśmowym tym napędem będzie oczywiście silnik – a w drobnym zegarku mechanicznym to zmagazynowana energia dostarczana przez naciąg, który powstaje w czasie tzw. nakręcania. Działanie i zastosowanie przekładni zębatych najczęściej tłumaczone jest na przykładzie helikoptera. Pytanie, na które chcemy znaleźć odpowiedź, brzmi tak: jak to możliwe, że silnik helikoptera pracuje z prędkością np. 10 tys. obrotów na minutę, a śmigła, które ten silnik napędza, obracają się tylko kilkadziesiąt razy na minutę? - Właśnie poprzez układ wielu przekładni zębatych. Prędkość kolejnych wałów jest zmniejszana, natomiast moment obrotowy jest zwiększany. Wyobraźmy sobie prosty przykład (mamy tylko dwa koła zębate, wał napędzający i napędzany). Wał napędzający pracuje z prędkością 8 obrotów na minutę. Koło zębate, które jest przy nim ma 10 zębów, a drugie koło po stronie wału napędzanego 20 zębów. Stosunek zębów to dziesięć do dwudziestu. Prędkość wału napędzanego to po prostu wynik działania 10:20 = 0,5 i kolejnego: 8:0,5 = 4. Napędzany wał będzie się więc obracał z prędkością 4 obrotów na minutę, choć wał napędzający pracuje z prędkością 8 obrotów na minutę.

Przekładnie zębate w praktyce

Jak mówi nam przedstawiciel firmy Zetech Rafał Wyderka z Czekanowa, różnego rodzaju przekładnie służą nie tylko do zmiany parametrów ruchu, czyli prędkości oraz siły. Przekładnia, jako część całego układu maszyny, bierze udział w przenoszeniu energii mechanicznej od silnika do innego miejsca, na przykład kół samochodu. Przekładnie mogą też zmieniać charakter ruchu, dlatego przekładnie zębate są często wykorzystywane we wspomnianych już suwnicach i przenośnikach taśmowych. Na koniec zaznaczmy, że przekładnie zębate są wykorzystywane nie tylko w przemyśle ciężkim i samochodowym. Elementy tego typu wykorzystywane są również w mniejszych urządzeniach elektrycznych jak sprzęt AGD.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz