Artykuł sponsorowany

Zastosowanie modelowania BIM

Zastosowanie modelowania BIM

Pod skrótem BIM kryje się modelowanie informacji o budynku. Jest to nowoczesna koncepcja, która umożliwia realizację nawet najbardziej złożonych procesów i analiz budowlanych. Przed wejściem BIM zadania te nie mogły być właściwie zrealizowane ze względu na ich wysokie koszty oraz czasochłonność całego procesu. Czym jest BIM i jakie jest jego praktyczne zastosowanie?

BIM – modelowanie informacji o budynku

Modelowanie informacji o budynku to nowoczesna koncepcja, która zmieniła całkowicie podejście do projektowania budynków. BIM daje możliwość ciągłego dostępu do wszystkich niezbędnych informacji o danym projekcie budowlanym, jego kosztach oraz czasie wykonywania poszczególnych prac. Proces jego projektowania jest więc znacznie prostszy i szybszy, gdyż BIM umożliwia testowanie różnych wariantów projektu w świecie wirtualnym. Dzięki temu możliwe jest wybranie najlepszego rozwiązania spośród wszystkich proponowanych. Jeden cyfrowy model pozwala także na lepsze odzwierciedlenie rzeczywistości oraz może być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych i opracowania kompletnej dokumentacji budowlanej. BIM może być także przydatnym narzędziem do analizy ekonomicznej przedsięwzięcia oraz do późniejszego zarządzania obiektem. Takim modelowanie zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak np. TDEC Group.

BIM i jego zastosowanie

BIM wydaje się być technologią, z której korzystają głównie nowoczesne biura projektowe. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż BIM przydaje się także innym podmiotom zaangażowanym w realizowanie inwestycji. Praca na jednym modelu niweluje bowiem ryzyko błędu oraz pozwala szybciej i efektywniej zarządzać procesami budowlanymi przez wiele osób, od projektantów, poprzez wykonawców, a kończąc na osobach odpowiedzialnych za zarządzanie inwestycją. Jest to technologia szczególnie przydatna także inwestorom, gdyż pomaga koordynować współpracę między nimi, a projektantami i wykonawcą. Dzięki BIM inwestor ma możliwość bycia na bieżąco z postępem prac i ich nadzorowania. Dzięki możliwości przygotowania kilku wersji projektu, inwestor może wybrać ten, który najlepiej spełnia jego oczekiwania. Technologia ta przydaje się także samym wykonawcom, gdyż dzięki niej mogą zdecydowanie dokładniej opracować swoją ofertę oraz uniknąć błędów, np. podczas szacowania kosztów realizacji danej inwestycji. Modelowanie BIM daje także wykonawcom pełną kontrolę nad przebiegiem realizacji danego projektu oraz pozwala im lepiej czuwać nad wydatkami z nim związanymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz