Materiał Partnera

Zastosowanie masy wygłuszającej

Zastosowanie masy wygłuszającej

Nowoczesne masy wygłuszające, które nakłada się natryskowo lub ręcznie, obok wysokiej skuteczności akustycznej mają dodatkowo właściwości izolacji cieplnej. Masy wyciszające na bazie wodnej dyspersji żywic syntetycznych stosowane są przede wszystkim do wygłuszania drgań cienkościennych blach konstrukcyjnych. Czym charakteryzuje się ten materiał i co więcej warto wiedzieć o jego zastosowaniu?

Do czego stosowana jest masa wygłuszająca?

Masa wygłuszająca, której przyglądamy się w naszym artykule, to Teroson WT 112. Ma doskonałą przyczepność do stali szlachetnych, blach ocynkowanych oraz anodowanego aluminium. Jak mówi nam przedstawiciel Biura Techniczno-Handlowego WOROŃKO z Wrocławia, masa może być również stosowana do wygłuszania nieocynkowanych blach stalowych i surowego aluminium, o ile uprzednio pokryjemy je właściwym środkiem antykorozyjnym. Może to być podkład gruntujący lub lakier. Masa wygłuszająca nie powinna być używana na powierzchniach, które są narażone na bezpośrednie działanie pogody oraz na powierzchniach stale mokrych, przy czym krótkotrwały kontakt z wodą nie zmieni właściwości powłoki. W praktyce masy wykorzystywane są do wygłuszania drgań blach konstrukcyjnych w budowie pojazdów i łodzi, różnego rodzaju urządzeń i aparatów. Masy wygłuszające są też stosowane jako izolacja kanałów wentylacyjnych oraz obudów wentylatorów, kontenerów, czy jako wewnętrzne pokrycie elementów fasadowych.

Charakterystyka masy wygłuszającej

Masa wygłuszająca jest produkowana z surowców, które nie zawierają szkodliwych związków i jest materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Ma właściwości termoizolacyjne i jest masą trudno zapalającą się. Można ją nakładać natryskowo i ręcznie, przy czym druga technika zalecana jest do pokrywania małych powierzchni lub do poprawiania nałożonej już warstwy. Masa wygłuszająca Teroson WT 112 schnie bez pęknięć nawet na bardzo dużych powierzchniach – pojedyncze ryski mogą się pojawić wyłącznie w zagięciach, czy żłobieniach, w których nagromadziła się masa. Kolor omawianej masy wygłuszającej to jasnoszary do jasno-beżowego. Gęstość mokrej masy to około 1,4 g/cm3, masy suchej 1,2 g/cm3. W opakowaniu masa ma konsystencję gęstej zawiesiny. Na koniec warto dodać, że resztki lub plamy masy wygłuszającej przed przeschnięciem można zmyć za pomocą wody, natomiast wyschnięty materiał usuwamy mechanicznie lub zmywaczem na bazie benzyny. Zalecany jest uniwersalny zmywacz Reiniger, który może też służyć do odtłuszczania różnego rodzaju powierzchni przed klejeniem, czy uszczelnianiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz