Materiał Partnera

Zastosowanie gazu LPG w domach – kuchnia, ogród, samochód

Zastosowanie gazu LPG w domach – kuchnia, ogród, samochód

Gaz LPG, czyli gaz propan-butan znajduje szerokie zastosowanie zarówno w sektorze przemysłowym, jak i prywatnym. Może być wykorzystywany w budownictwie do napędzania maszyn budowlanych lub w rolnictwie, gdzie ogrzejemy nim fermy hodowlany lub wykorzystamy w suszarni. Sprawdza się również w instalacjach domu oraz urządzeniach codziennego użytku.

Wewnątrz domu

Skład gazu płynnego LPG jest zbliżony do składu gazu ziemnego, ma więc też podobne właściwości. W domu możemy wykorzystać go jako paliwo w instalacjach grzewczych i oświetleniowych. Ponadto jest ekologiczne, a wszystkie przypisane my funkcje może pełnić za pośrednictwem jednej instalacji obsługującej wszystkie podłączone urządzenia. W takim przypadku system będzie całkiem bezobsługowy, a na pewno łatwiejszy niż ogrzewanie olejem czy węglem, gdzie paliwo musi być dostarczane o wiele częściej. Jego wykorzystanie będzie też tańsze niż ogrzewanie domu prądem.

Możemy jednak wykorzystać gaz LPG tylko do wybranych działań jak na przykład zasilanie kuchenki gazowej. W tej sytuacji koniecznej jest pilnowanie zużycia gazu oraz regularna wymiana butli gazowych. Gaz LPG jest łatwo dostępny, co jest kolejną zaletą tego rozwiązania. Przedsiębiorstwo Mega-Gaz prowadzi dystrybucję butli gazowych na terenie Płocka oraz oferuje ich transport do domu klienta.

W ogrodzie i gospodarstwie

W zakresie rolnictwa gaz propan-butan może być wykorzystywany do ogrzewania wspomnianych już ferm hodowlanych, ale to nie koniec. Sprawdzi się również w podgrzewaniu wody. W suszarniach i cieplarniach wykorzystuje się go w procesie suszenia zboża.

Instalacja butli gazowej w szklarni będzie miała podwójne zadanie. Po pierwsze, ogrzeje jej wnętrze, a po drugie – dostarczy roślinom potrzebnego im dwutlenku węgla.

Napęd dla samochodu

Transport od dawna wykorzystuje gaz LPG jako paliwo dla różnego rodzaju pojazdów – od autobusów i osobowych do wózków widłowych. Propan-butan od dawna już jest stałym elementem oferty stacji paliw i warsztatów samochodowych. W tych pierwszych możliwe jest napełnianie samochodu gazem, w tych drugich – wymiana całej instalacji.

To ostatnie ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy – każda instalacja ma swój termin ważności, którego musimy przestrzegać.

Ogromną zaletą używania samochodu na gaz jest oszczędność jazdy – koszty mogą być nawet o połowę mniejsze w porównaniu z benzyną. Są też bezpieczniejsze dla środowiska, co jest istotne w sytuacji, gdy w wielu miastach ograniczony zostaje ruch samochodami napędzanymi zwykłym paliwem.

Opracowanie:
Płock, Przemysłowa 8 A
tel. 607 400 700
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz