Materiał Partnera

Zastępstwo procesowe podczas rozwodu

Zastępstwo procesowe podczas rozwodu

Każdego roku w Polsce dochodzi do kilkunastu tysięcy rozwodów. Ich liczba z roku na rok wzrasta, co skutkuje również wzmożoną aktywnością radców prawnych. To do nich udają się osoby chcące uzyskać rozwód, zarówno bez orzeczenia winy małżonka, jak i z takim orzeczeniem. Zastępstwo procesowe podczas spraw rozwodowych jest dzisiaj bardzo istotne – dowiedz się, dlaczego tak jest.

Zastępstwo procesowe

Wiele spraw rozwodowych odbywa się bez powoływania na reprezentantów adwokatów czy radców prawnych (obie profesje dzisiaj nie różnią się prawie zakresem swoich uprawnień). Najczęściej taka opcja wybierana jest w przypadku pełnej zgody na rozwód obojga małżonków i ustalenia przez nich wszystkich ważnych kwestii. Zastępstwo procesowe podczas spraw rozwodowych jest jednak wykorzystywane w przypadku braku zgody małżonka na rozwód, sporów dotyczących podziału małżeńskiego majątku wspólnego, a także przy ustalaniu zakresu opieki nad potomstwem. Warto wiedzieć, że dobry radca prawny zawsze ustala taką strategię działania, aby interesy klienta były jak najlepiej zrealizowane – przed rozprawą kancelaria ustala kilka szczegółowych scenariuszy działania. Warto podjąć współpracę z doświadczoną i szeroko wyspecjalizowaną kancelarią, taką jak na przykład Kancelaria Radcy Prawnego Dariusza Michalskiego, która ma na swoim koncie wiele przeprowadzonych spraw.

Przygotowanie do procesu

Przygotowanie do procesu rozwodowego to nie tylko szczegółowe ustalenie planu przebiegu rozprawy. Bardzo ważny jest sam pozew rozwodowy przygotowywany wraz z radcą prawnym. Może on zawierać dodatkowe wnioski takie jak np.: pozew o rozwód z wnioskiem o podział majątku, pozew o rozwód z wnioskiem o alimenty na małżonka, pozew o rozwód z wnioskiem o alimenty na dzieci czy też pozew o rozwód z wnioskiem o zakres korzystania z mieszkania wspólnego. W sprawach trudnych, które najczęściej związane są z walką o prawa do opieki nad dziećmi lub walką o majątek, bardzo ważne jest zebranie przez radcę prawnego materiałów dowodowych, takich jak zeznania świadków, dokumenty bankowe, orzeczenia lekarskie itp.

Wsparcie psychologiczne

Warto wiedzieć, że dzisiejsi radcy prawni, oprócz szerokich kompetencji twardych związanych ze znajomością przepisów prawa, muszą wykazywać szereg umiejętności miękkich. W przypadku spraw rozwodowych bardzo ważne są zdolności psychologiczne, mediacyjne, a także negocjacyjne. Klient, podejmując współpracę z dobrym radcą prawnym, zostanie poinstruowany, w jaki sposób zachować się na sali sądowej oraz w jaki sposób opanować silne emocje, towarzyszące procesowi rozwodowemu. Podczas najtrudniejszych spraw wszystko musi być bowiem precyzyjnie określone – nie ma wtedy miejsca na potknięcia spowodowane nieopanowanymi emocjami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz