Materiał Partnera

Zasłony zaciemniające. Gdzie się przydają?

Zasłony zaciemniające. Gdzie się przydają?

Zasłony to jeden z elementów dekoracyjnych każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane mogą podkreślić styl wnętrza lub nadać mu charakteru. Poza funkcją dekoracyjną zasłony pełnią też inną rolę, a mianowicie zaciemniają wnętrze, gdy zachodzi taka potrzeba. Z jakiego materiału wykonane są dobre zasłony zaciemniające oraz w jakich pomieszczeniach mają najczęściej zastosowanie?

Jakie cechy mają zasłony zaciemniające?

Kupując zasłony zaciemniające, zwane też blackout, należy brać pod uwagę wiele czynników. Do głównych zaliczymy:

  • Stopień zaciemnienia, jaki zapewniają. Im ciemniej, tym lepiej, ponieważ zasłony nie przepuszczą promieni słonecznych i umożliwią drzemkę w trakcie dnia. Również korzystanie z kina domowego przy całkowitym zaciemnieniu jest bardzo komfortowe.
  • Dobrej jakości zasłony zapewnią też chłód w pomieszczeniu, gdyż odetną dopływ światła słonecznego, czym uniemożliwią nagrzewanie się pokoju.
  • Warto wziąć pod uwagę częściową izolację akustyczną zapewnianą przez niektóre tkaniny. Dobre zasłony wytłumią dźwięki zza okna.
  • Estetyka. Wybór wśród zasłon zaciemniających jest duży, każdy znajdzie coś do swojego mieszkania i stylu. Można przebierać w kolorach, fakturach oraz wzorach, co daje wiele możliwości aranżacyjnych. Istotne jest, że tkaniny występują w różnych kolorach i mają właściwości zaciemniające - radzi specjalista z częstochowskiej firmy tekstylnej POLONTEX.

Gdzie mają zastosowanie zasłony zaciemniające?

Tego typu zasłony są najchętniej wybierane do sypialni, ale nie jest to jedyne pomieszczenie, gdzie je znajdziemy. Właściciele mieszkań, których okna wychodzą na ruchliwą ulicę, lub którzy mają ciekawskich sąsiadów, również zaopatrują się w zasłony zaciemniające. Dają one poczucie prywatności, intymności i komfortu o każdej porze dnia i nocy, dlatego sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Doceniają je osoby mające problemy z zasypianiem, ale też ci, którzy pracują nocą, a śpią w ciągu dnia.

Zasłony zaciemniające chętnie kupowane są do pokoi dziecięcych, gdyż to najmłodsi potrzebują odcięcia od bodźców zewnętrznych, by zasnąć. Maluchy często potrzebują też drzemki w trakcie dnia, więc takie zasłony bardzo pomagają. Wybór wśród wzorów i kolorów nie ogranicza ani dzieci, ani rodziców.

Kolejnym pomieszczeniem, gdzie znajdziemy zasłony typu blackout to salon, zwłaszcza gdy oglądamy w nim telewizję. Również, gdy jego okna wychodzą na słoneczną stronę, zawieszamy w oknach odpowiednie zasłony w celu izolacji termicznej.

Zasłony zaciemniające mają szerokie zastosowanie w domach i mieszkaniach prywatnych. Są symbolem komfortu i zachowania prywatności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz