Materiał Partnera

Zasady zatrudnienia za granicą za pośrednictwem agencji pracy

Zasady zatrudnienia za granicą za pośrednictwem agencji pracy

Dzięki międzynarodowej współpracy oraz ogromnym możliwościom komunikacyjnym coraz częściej Polacy decydują się wyjechać do pracy za granicą. Podróżują w tym celu między innymi do Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej, która pośredniczyć będzie w procesie zatrudnienia i zagwarantuje nam opiekę podczas wyjazdu.

Główne sektory pracy

Podczas gdy pracownicy ze Wschodu są chętnie zatrudniani u nas, na Zachodzie cennymi pracownikami są Polacy. Większość agencji pracy tymczasowej ma w swojej ofercie pośredniczenie w rekrutacji prowadzonej przez zagranicznych pracodawców. Wiele z nich, tak jak agencja pracy tymczasowej EFTE, specjalizują się w rekrutowaniu pracowników do poszczególnych krajów – w jej przypadku jest to Holandia. Dzięki szerokiej sieci kontaktów agencja jest w stanie znaleźć odpowiednich pracowników dla firm oraz właściwe stanowiska kandydatom.

Wyróżnić możemy kilka sektorów zatrudnienia, w których jest największe zapotrzebowanie w zakresie zatrudnienia. Oferty dotyczą przede wszystkim budownictwa, zakładów produkcyjnych i magazynów logistycznych. Pracowników często poszukują firmy działające w transporcie, przemyśle metalurgicznym. Innym ważnym sektorem jest opieka nad osobami starszymi. Agencje pracy tymczasowej ponadto poszukują dla pracodawców wykwalifikowanych kandydatów w zawodach takich jak:

  • spawacz,
  • ślusarz,
  • malarz,
  • stolarz,
  • murarz,
  • monter konstrukcji budowlanych;
  • operator CNC.

Nie są to wszystkie możliwości zatrudnienia za granicą – warto zatem skontaktować się z wybraną agencją, aby omówić wszystkie możliwe rozwiązania i oferty. Praca tymczasowa może obejmować wszystkie szczeble i branże – od pracowników fizycznych po stanowiska menadżerskie.

Praca w Holandii

Warunki pracy uzależnione są od pracodawcy, który określa co i w jakim zakresie zapewnia pracownikowi. Zatrudnienie przebiega za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, która koordynuje cały proces również w Holandii. Pracownicy pozostają pod opieką agencji przez cały okres zatrudnienia. Pamiętajmy też, że pracownik tymczasowy, podpisujący umowę z agencją pracy tymczasowej, objęty jest takimi samymi świadczeniami ubezpieczeniowymi, jak inni pracownicy. W tym przypadku to agencja odpowiada za wszelkie związane z tym formalności.

Najważniejszymi kwestiami związanymi z organizacją pracy za granicą są dojazd oraz zakwaterowanie. W większości przypadków to pracodawca zapewnia transport – samochody lub rowery pozostawione do dyspozycji pracowników. Wiele zależy od specyfiki miejsca pracy oraz charakteru stanowiska. W zakresie zakwaterowania pracodawca zapewnia kwatery położone blisko miejsca pracy. Mogą to być domy jednorodzinne, mieszkania czy też hotele pracownicze.

Opracowanie:
Chełm, Zachodnia 19
tel. 698 695 666
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz