Materiał Partnera

Zasady wyboru oleju silnikowego

Zasady wyboru oleju silnikowego

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych, jakich używamy podczas jazdy samochodem. Prawidłowo przeprowadzony serwis olejowy zapewnia niezawodną i długotrwałą pracę jednostki napędowej naszego auta. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć kryteria wyboru oleju silnikowego. Jego prawidłowy dobór ma fundamentalne znacznie dla bezawaryjnej pracy jednostki napędowej.

Parametry oleju

Jak zapewne wiecie każde opakowanie oleju jest odpowiednio opisane pod kątem klasy lepkości. Najczęściej spotykane oznaczenia to 5W30, 10W30, 10W40 itd. Warto na chwilę zatrzymać się nad znaczeniem tych liczb. Pierwszy człon określa tzw. przydatność oleju w niskich temperaturach. Wraz ze spadkiem wartości liczby wzrasta przydatność oleju do pracy w niskich temperaturach. Wartość 0 oznacza, że olej silnikowy umożliwi odpalenie silnika w minimalnej temperaturze -35 stopni. Wzrost liczby o 5 oznacza minimalną temperaturę uruchomienia wyższą o 5 stopni od najniższej wartości.

Drugi człon stanowi liczba umieszczona po literze „W”. Oznacza ona lepkość oleju w wysokich temperaturach. W tym przypadku wzrost wartości liczby oznacza także wyższą gęstość oleju w wysokich temperaturach. Znaczna większość producentów zaleca stosowanie oleju z oznaczeniem gęstości 40. Współczesne auta, które posiadają precyzyjnie i „ciasno” złożone silniki, wymagają oleju o lepkości 30.

Niska lepkość powoduje, że olej w wysokiej temperaturze staje się rzadki. To z kolei obniża opory podzespołów silnika podczas pracy. Tego typu oleje noszą nazwę energooszczędnych. Warto pamiętać, że nie sprawdzą się one na przykład w pojazdach o specyfikacji sportowej. W takich samochodach jednostka napędowa ulega dużym obciążeniom. Dlatego należy tu zastosować olej o wyższej lepkości.

Jakość oleju

Analizując olej silnikowy nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na opisanym wyżej oznaczeniu. Warto także zwrócić uwagę na dwie specyfikacje jakościowe olejów silnikowych. Pierwszą z nich jest specyfikacja API (Amerykański Instytut Naftowy). Definiuje ona rodzaj oleju silnikowego oznaczając go dwuliterowym symbolem. Pierwsza litera określa rodzaj silnika, do którego przeznaczony jest olej. Możemy tu wyróżnić oznaczenie:

  • C – silnik diesla,

  • S – silnik benzynowy.

Druga litera oznacza jakość oleju. W przypadku silników diesla zawiera się ona w przedziale A-F. W przypadku silników benzynowych w przedziale A-M. Wraz ze wzrostem litery alfabetu wzrasta jakość oleju.

Obok API istnieje jeszcze jedna specyfikacja, a mianowicie ACEA. Zgodnie z jej normami oleje silnikowe możemy podzielić na:

  • dedykowane dla silników benzynowych – litera A,

  • dedykowane dla silników diesla – litera B,

  • dedykowane dla silników benzynowych lub wysokoprężnych z systemem oczyszczania spalin – symbol C1, C2 i C3. Najlepszy z ostatniej kategorii jest olej o oznaczeniu C1. Zawiera on najmniejsze ilości zapychających filtr popiołów.

Warto podkreślić, że potężne koncerny samochodowe, jak na przykład Volkswagen, wprowadzają dodatkowo własne, jeszcze bardziej rygorystyczne normy dotyczące parametrów oleju silnikowego.

Chcąc wybrać idealny olej dla swojego auta warto skorzystać z oferty sklepu Garage-Oil prowadzonego przez Bartłomieja Romanika. Sklep, znajdujący się w miejscowości Trzebinia, oferuje szeroki wachlarz olejów silnikowych, hydraulicznych, przekładniowych oraz innych płynów eksploatacyjnych.

Opracowanie:
Trzebinia, Puszkina 5
tel. 505 692 018
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz