Artykuł sponsorowany

Zasady tyczenia obiektów budowlanych

Zasady tyczenia obiektów budowlanych

Tyczenie obiektów budowlanych to bardzo ważny etap budowy. Ma on niebagatelny wpływ na prawidłowy przebieg właściwych prac budowlanych. Dlatego też należy powierzyć to zadanie doświadczonemu geodecie. W dzisiejszym artykule pragniemy wyjaśnić na czym polega tyczenie obiektów budowlanych. Dokonamy także analizy opisując jak powinien przebiegać proces tyczenia.

Czym jest tyczenie obiektu budowlanego?

Tyczenie budynku obejmuje szereg prac, które są wykonywane przed rozpoczęciem jego budowy. W obrębie tych prac możemy wyróżnić szeroki zakres czynności geodezyjnych, których celem jest wskazanie i trwałe oznaczenie punktów w terenie o określonym położeniu. Punkty wyznaczone przez geodetę powinny być w pełni zgodne z projektem budowlanym. Co jest podstawowym celem tyczenia budynku? To wyniesienie planu budynku na działce budowlanej. Oczywiście w celu prawnego wytyczenia budynku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak przebiega tyczenie budynku?

Cała procedura tyczenia obiektów budowlanych opiera się na wytyczeniu i utrwaleniu w terenie głównych osi obiektu. Ponadto geodeta powinien wyznaczyć punkty charakterystyczne obiektu oraz tzw. stałe punkty wysokościowe. Oczywiście wszystkie prace muszą być wykonane w zgodzie z projektem budowlanym. Proces tyczenia budynku może zostać rozłożony na kilka etapów. Jest to uzależnione od liczby kondygnacji budynku. Zadaniem geodety jest wyznaczenie głównych osi budynku oraz osi ścian. Liczba wytyczonych punktów zazwyczaj nie przekracza 6-10.

W przypadku tyczenia fundamentów można zastosować jedną z dwóch metod. Chodzi oczywiście o metodę kołków oraz metodę ław drutowych. Za najbardziej dokładną uważany jest sposób z wykorzystaniem ław drutowych. Polega ona na wytyczeniu krawędzi fundamentów albo osi budynku. Dużo bardziej ekonomicznym sposobem jest metoda kołków. W tym przypadku geodeta wbija kołki w punktach przecięcia osi budynku oraz w wewnętrznych narożnikach domu. Następnie wytyczone punkty są przesuwane poza obręb wykopu. Oczywiście ich pierwotne położenie musi zostać zapisane w dokumentacji. Dzięki temu można będzie je bez problemu odtworzyć.

Na czym polegają pomiary okresowe?

Po wytyczeniu budynku bardzo ważne są także okresowe pomiary wykonywane podczas prac budowlanych. Maja one charakter kontrolny i sprawdzają czy położenie wytyczonych punktów jest zgodne z ich pierwotnym zapisem. Podczas prac budowlanych geodeta powinien wyznaczyć tzw. przemieszczenia budynku i jego podłoża. Ponadto musi zmierzyć ewentualne „odkształcenia” budynku. To wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas prac budowlanych. Po zakończeniu prac geodeta sprawdza stan wyjściowy budynku dokonując odpowiedniego pomiaru. Okresowe badania muszą być przewidziane w projekcie budowlanym. Pełen zakres prac wykonywanych w ramach tyczenia obiektów budowlanych musi znaleźć się w operacie geodezyjnym. Operat z kolei jest włączany do dokumentacji budowy. Cała dokumentacja geodezyjno-kartograficzna daje podstawę do wprowadzenia zmian na mapie zasadniczej.

Szukając pracowni, która oferuje kompleksowe usługi geodezyjne warto zwrócić się do firmy Geomil z Buska Zdroju. Duże doświadczenie oraz długa lista realizacji są najlepszym dowodem wysokich kompetencji pracowni geodezyjnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz