Artykuł sponsorowany

Zasady sporządzania testamentu

Zasady sporządzania testamentu

W życiu chyba każdego z nas przychodzi moment, w którym zaczynamy myśleć o sporządzeniu testamentu. Dokument ten pozwala rozdysponować to, co udało nam się zgromadzić za życia. Aby jednak testament w świetle prawa uznano za ważny, należy podczas jego sporządzania przestrzegać kilku zasad. Jak prawidłowo spisać swoją ostatnią wolę? Wyjaśniamy poniżej.

Testament może spisać osoba, która ukończyła 18 rok życia (wyjątek stanowią osoby, które wcześniej zawarły związek małżeński) i nie została pozbawiona zdolności do czynności prawnych. Powinna mieć świadomość, że sporządza dyspozycje dotyczące swojego majątku. Warto zdecydować się na spisanie testamentu u notariusza, w przeciwnym razie dziedziczenie dóbr przebiegać będzie zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego. Należy pamiętać, że nie wolno sporządzać ostatniej woli wespół z inną osobą!

Forma zapisu i obowiązkowe elementy

Aby testament został uznany za ważny, musi zostać spisany odręcznie. Niedopuszczalne jest sporządzenie go na komputerze czy maszynie do pisania. Zasada ta ma zapobiegać fałszowaniu dokumentów. Kolejna kluczowa kwestia to podpis – również odręczny. Najlepiej, jeżeli będzie to imię i nazwisko. – Testament można opatrzyć również datą dzienną. Ułatwia ona np. ocenę poczytalności testatora w momencie spisywania ostatniej woli. Jest również istotna w przypadku sporządzenia kilku egzemplarzy dokumentu – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Notarialnej Danuty Trusz w Opolu. Na początku dokumentu warto umieścić zapis typu: „Testament”, „Moja ostatnia wola” itp.

Ustanowienie spadkobierców

Podziału majątku można dokonać na kilka sposobów. Jeżeli spadkobiercą całości będzie jedna osoba, wówczas z dziedziczenia wykluczeni zostają spadkobiercy ustawowi. W przypadku przekazania jej jedynie części majątku, pozostałe osoby dziedziczą na zasadach ogólnych. Testator może także dowolnie podzielić swoje mienie między kilku spadkobierców i powołać ich do 1/2 czy 2/3 spadku. W testamencie mogą znaleźć się także polecenia, poprzez które jego autor zobowiązuje dane osoby do podjęcia jakichś działań lub ich zaniechania.

Testament notarialny

Jeżeli chcesz uniknąć w przyszłości prób podważenia testamentu, najlepiej sporządzić go u notariusza. Prawnik potwierdza tożsamość osoby sporządzającej ostatnią wolę oraz jej poczytalność. Może pomóc również w prawidłowym sformułowaniu zapisów. Testator podpisuje dokument w obecności notariusza. Oryginał przechowywany jest w kancelarii, dzięki czemu zyskujemy pewność, że testament nie zaginie.

Spisywania testamentu nie warto odkładać do ostatniej chwili. O tym, co stanie się z majątkiem warto zadecydować, gdy jest się jeszcze w pełni władz umysłowych. W celu jego sporządzenia najlepiej odwiedzić kancelarią notarialną, gdzie można liczyć na wsparcie ekspertów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz