Artykuł sponsorowany

Zasady przyznawania aut zastępczych z OC sprawcy

Zasady przyznawania aut zastępczych z OC sprawcy

Wystarczy chwila nieuwagi innego kierowcy na drodze i nasze auto zostaje uszkodzone. Co gorsza, wymaga ono naprawy, która może potrwać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Takie nieprzewidziane wypadki często wykluczają na dłuższy czas samochód z użytkowania. W takich sytuacjach warto skorzystać z możliwości wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. Podpowiadamy, jak załatwić auto zastępcze z polisy OC sprawcy i kiedy nam przysługuje.

Jak wygląda przyznawanie aut zastępczych z OC sprawcy?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC gwarantuje poszkodowanemu w kolizji nie tylko likwidację szkody na koszt ubezpieczyciela sprawcy wypadku, ale również wynajęcie auta zastępczego. Jednak, aby móc skorzystać z tego przywileju, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, auto z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu tylko wtedy, gdy pojazd faktycznie został uszkodzony, nie nadaje się do dalszej jazdy lub został po prostu zatrzymany do naprawy w warsztacie. Aby skorzystać z możliwości wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy, poszkodowany nie może dysponować innym samochodem, z którego mógłby skorzystać. Co więcej, auto zastępcze musi być tej samej klasy, co auto poszkodowanego, które uległo uszkodzeniu. Oznacza to, że jeżeli poszkodowany jeździ, na co dzień autem dostawczym, wówczas ma prawo do pojazdu tylko tej samej klasy. W innym wypadku trzeba będzie dopłacić.

Utrata pojazdu w wyniku wypadku czy kolizji sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za taką szkodę uznawany jest dopiero wynajem auta zastępczego. Oznacza to, że nie możemy domagać się od ubezpieczyciela pieniędzy, za które moglibyśmy wypożyczyć auto zastępcze. Co istotne, wynajem takiego auta za pośrednictwem ubezpieczyciela jest bezgotówkowy, czyli koszty pokrywane są przez ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Natomiast, jeżeli poszkodowany zdecyduje się szukać auta zastępczego na własną rękę, musi wówczas wziąć pod uwagę budżet, jakim będzie dysponować.

Na jak długo przysługuje auto zastępcze i komu się należy?

Samochód zastępczy przysługuje każdemu kierowcy, który uległ wypadkowi nie ze swojej winy - niezależnie od tego, czy porusza się pojazdem w celach prywatnych, czy zawodowych.

Auto z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na cały okres, w którym nie może on korzystać ze swojego samochodu. Oznacza to, że niezależnie od tego, jak długo auto będzie stało w warsztacie, możecie używać tego, które zapewnił mu ubezpieczyciel, aż do dnia zakończenia naprawy – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z wypożyczalni samochodów Tanieauto24 w Łodzi, która oferuje możliwość wynajęcia auta zastępczego, w tym również auta z OC sprawcy w sytuacji, kiedy samochód ulegnie uszkodzeniu w wyniku wypadku drogowego.

Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić zwrotu kosztów wynajmu w ramach OC sprawcy w sytuacji, gdy wydatki poniesione na wynajem auta okażą się niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Dzieje się tak często, jeżeli w rodzinie poszkodowanego znajduje się auto, które poszkodowany może wykorzystać na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Jednak warunek jest taki, że musi to być samochód, który nadaje się do tych samych celów oraz nikt z rodziny przy tym nie ucierpi.  Na koniec warto pamiętać, aby wybierać taką wypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmem aut zastępczych i rozliczaniem się bezpośrednio z firmami ubezpieczeniowymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz