Artykuł sponsorowany

Zasady prowadzenia KPiR

Zasady prowadzenia KPiR

KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, to najpopularniejszy typ ewidencji uproszczonej. Muszą ją prowadzić ci przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych lub płacą podatek liniowy. W Polsce jest to liczna grupa osób. Kryteria prowadzenia KPiR wcale nie są tak jasne, jak się wydaje. Tym bardziej warto poznać podstawowe zasady związane z tym obszernym dokumentem.

Kto musi prowadzić KPiR?

Do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów zobowiązane są wszystkie osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki w rękach osób fizycznych, jeśli osiągnięte przez nie przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 2 mln euro (po przeliczeniu na PLN wg kursu średniego NBP z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego).

Ponadto do prowadzenia takiej księgi zobowiązani są również:

  • duchowni, którzy zrezygnowali z prawa do korzystania ze zryczałtowanego podatku dochodowego,

  • osoby wykonujące działalność gospodarczą w formie agencji i umów zlecenia,

  • osoby zajmujące się działalnością rolniczą, o ile zgłoszą zamiar prowadzenia księgi.

Obowiązek nie spoczywa natomiast na osobach prowadzących księgi rachunkowe lub opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dodatkowo, o prowadzenie księgi nie muszą się martwić osoby dokonujące sprzedaży środków trwałych po likwidacji działalności oraz adwokaci wykonujący wolny zawód wyłącznie w zespole adwokackim.

Jak wygląda Księga Przychodów i Rozchodów?

Wielu przedsiębiorców zadaje pytanie formalne: jak powinna wyglądać Księga Przychodów i Rozchodów, by została ona uznana w świetle prawa?

Podstawowym dokumentem, do którego warto sięgnąć, jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. To właśnie w tym rozporządzeniu reguluje się zasady prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Od jakiegoś czasu księgę można prowadzić nie tylko w formie tradycyjnej (papierowej), ale również elektronicznie. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, nie masz obowiązku jej drukowania.

Zlecenie prowadzenia KPiR

Takiego dokumentu nie musisz prowadzić samodzielnie. Jak tłumaczy ekspert z biura rachunkowego Compo System

Coraz więcej przedsiębiorców zleca tę czynność zewnętrznym firmom księgowym, które świadczą kompleksowe usługi na rzecz małych, dużych i średnich przedsiębiorstw. Przewagą takiego rozwiązania jest niewątpliwie wygoda oraz to, że nie trzeba samodzielnie martwić się o zachowanie wszystkich kryteriów formalnych. Dokumentacja będzie zawsze prowadzona z należytą starannością, a na przedsiębiorcy nie ciąży problem magazynowania ksiąg (w przypadku KPiR w wersji papierowej).

Jak założyć Księgę Przychodów i Rozchodów?

Podatnik jest zobowiązany założyć KPiR w dniu 1 stycznia (danego roku podatkowego) lub w dniu rozpoczęcia działalności. Podatnik jest zobowiązany w terminie do 20 dni przedłożyć pisemne zawiadomienie o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów naczelnikowi urzędu skarbowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz