Artykuł sponsorowany

Zasady pozyskiwania energii z konstrukcji fotowoltaicznych

Zasady pozyskiwania energii z konstrukcji fotowoltaicznych

Energia słoneczna ma ogromny potencjał i niesie ze sobą mnóstwo możliwości, zarówno w kwestii rozwoju technologii, jak i działań przyczyniających się do świadomego różnicowania i regulowania źródeł energii. Do jej pozyskiwania wykorzystuje się konstrukcje fotowoltaiczne. 

O fotowoltaikach

Rynek fotowoltaiczny jest jedną z prężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Przyczyniają się do tego wszystkie pozytywne opinie na temat systemów pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych. Dzięki nim można bowiem nie tylko sporo zaoszczędzić, ale również zrobić coś dobrego dla naszego środowiska.

-Systemy bazujące na fotowoltaice stają się coraz bardziej popularne. Moduły fotowoltaiczne dostępne na rynku stosuje się w systemach, które współpracują z siecią energetyczną, jak i w niezależnych obwodach. Konstrukcji tych można używać wszędzie, gdzie potrzebna jest energia elektryczna, a więc zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i usługowych – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę REMOR.

Moduły fotowoltaiczne wykorzystywać można także do systemów zasilania telefonów alarmowych, systemów kontrolno-pomiarowych, przydrożnych reklam i szyldów oraz w tablicach informacyjnych.

Jak działają konstrukcje fotowoltaiczne

W zjawisku fotowoltaicznym udział biorą ogniwa, czyli baterie słoneczne. Aby mogły spełniać swoje funkcje muszą zostać odpowiednio zamontowane. Podczas instalacji koniecznie należy wziąć pod uwagę położenie domu względem kierunków kardynalnych, kąt nachylenia dachu oraz wszelkie przeszkody terenowe mogące powodować okresowe zacienienia.

Istnieją dwie możliwości montażu konstrukcji, a mianowicie naziemna (panele wkomponowane w teren, których instalacja wymaga autonomicznego systemu bazującego na inwerterach) oraz instalacja na budynkach. W przypadku pierwszej metody dodatkowo wyróżnić można farmy fotowoltaiczne będące wyjątkowo rozbudowaną formą instalacji PV.

Na działanie ogniw wpływa także sposób przetwarzania prądu. W tej kwestii należy dokonać wyboru między przyłączem sieciowym, współpracującym z krajowym dystrybutorem energii elektrycznej, a autonomicznym, stosowanym w przypadku braku opłacalności budowy linii energetycznej. Ten drugi musi posiadać akumulator i regulator ładowania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz