Artykuł sponsorowany

Zasady opodatkowania VAT szkoleń zagranicznych

Zasady opodatkowania VAT szkoleń zagranicznych
Rynek stale się rozwija i wciąż powstają nowe działalności gospodarcze. Z tej przyczyny przedsiębiorcy muszą walczyć z ciągle rosnącą konkurencją i dokładać największych starań, aby to właśnie ich marka cieszyła się dużym zainteresowaniem klientów. Zabiegi marketingowe, oryginalna reklama i przykuwające uwagę promocje pozwalają trafiać do kolejnych grup docelowych. Są jednak sposoby, które zapewniają stabilną pozycję firmy na rynku na bardzo długi okres czasu. Okazuje się, że współpraca z zagranicznymi kontrahentami znacznie poszerza grono klientów i zwiększa rozpoznawalność marki.


Szkolenia zagraniczne

Głównym celem przedsiębiorców jest sprzedaż. Pracownicy muszą więc doskonale znać określony produkt, aby móc przedstawić klientom jego zalety. W tym celu właściciele firm organizują liczne szkolenia, którą nie tylko dostarczają informacji na temat danego artykułu, ale również przedstawiają sprawdzone techniki sprzedażowe. Określone wskazówki muszą zostać przekazane całemu personelowi, również temu, pracującemu dla naszego zagranicznego kontrahenta. Opodatkowanie VAT szkoleń zagranicznych charakteryzuje się jednak pewnymi zasadami, z którymi organizatorzy powinni się zaznajomić. Na koszta szkolenia składają się promocja, nocleg, materiały, transport oraz catering. Warto poddać analizie zasady, które towarzyszą rozliczaniom tego typu świadczeń. Możemy w ten sposób uniknąć ryzyka podwójnego opodatkowania VAT nabywanych od zagranicznych kontrahentów usług, a tym samym ograniczyć koszty naszej działalności. Profesjonalni doradcy w KWS TAX przybliżają swoim klientom zasady rozliczenia świadczeń transgranicznych w jasny i klarowny sposób.


Miejsce opodatkowania usług

Kluczowy do identyfikacji zasad opodatkowania usług szkoleniowych zagranicą jest art. 28b oraz art. 28g ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Wynika z nich, iż przypadku świadczenia usług pomiędzy przedsiębiorcami zasadniczo powinny być one opodatkowane w miejscu siedziby ich odbiorcy, przy czym zasada ta ulga modyfikacji m.in. w stosunku do usług edukacyjnych, które powinny być opodatkowane w miejscu organizacji tego typu przedsięwzięć. Celem uniknięcia wątpliwości przy organizacji szkoleń zagranicznych kluczowym jest doprecyzowanie sekcji referującej do płatności stron w tym zwłaszcza dokumentu rozliczeniowego, który będzie podstawą płatności. Niejednokrotnie zdarza się, iż zagraniczni kontrahenci nieprawidłowo wystawiają w tego typu sytuacjach faktury bez VAT wskazując dodatkowo, iż ich rozliczenia zobowiązani są nabywcy w Polsce zgodnie z odpowiednimi regulacjami VAT. Tego typu sytuacje mogą ogniskować zainteresowanie organów podatkowych oraz niepotrzebnie wpływać na konieczność składania dodatkowych wyjaśnień przez krajowych podatników. 


Zakwaterowanie i usługi gastronomiczne

Zakładając, iż nie nabywamy usługi kompleksowej obejmującej wszystkie świadczenia niezbędne do wzięcia udziału w szkoleniu zagranicznym warto przyjrzeć się zasadom opodatkowania tego typu czynności w zależności od ich rodzaju. Kwestie opodatkowania noclegu i cateringu wyjaśnione są w art. 28e, a także 28i ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Rozstrzygają one o miejscu opodatkowania tego typu usług, którym jest zasadniczo miejsce, gdzie podlegają one konsumpcji co stanowi wyjątek o obowiązującej zasady ogólnej między przedsiębiorcami (miejsce siedziby usługobiorcy). Jeśli chodzi o te, związane z nieruchomościami, a więc zakwaterowanie w hotelu, pensjonacie, ośrodku wczasowym, kempingu itp., to brane jest pod uwagę miejsce, w którym usytuowany jest dany obiekt. Regulacje dotyczą zarówno usług świadczonych dla podatników jak i ostatecznych konsumentów. Catering zostaje natomiast opodatkowany VAT w miejscu, w którym odbywają się usługi restauracyjne. W przypadku, gdy są one świadczone podczas transportu, lokalizacją będzie punkt wyjazdu.


Obowiązujące regulacje z zakresie rozliczeń VAT świadczeń transgranicznych mogą okazać się zbyt skomplikowane i zawiłe dla organizatorów. Z tej przyczyny powinni oni skorzystać z pomocy profesjonalistów. KWS TAX pomoże wyeliminować ryzyko podwójnego opodatkowania. Pamiętajmy, że oszczędności są istotną kwestią podczas realizacji każdego projektu, zwłaszcza tego organizowanego za granicą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz