Materiał Partnera

Zasady międzynarodowego przewozu samochodów

Zasady międzynarodowego przewozu samochodów

Zakup samochodów za granicą wciąż cieszy się ogromną popularnością. To szansa na wejście w posiadanie zadbanych, nowoczesnych aut, nierzadko w atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu zakupu pozostaje kwestia sprowadzenia takiego auta. Ponieważ powrót na kołach nie zawsze jest opłacalny, a nieraz wręcz niemożliwy, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego przewozu aut. Co warto wiedzieć na ten temat?

Niezbędne formalności

Międzynarodowy przewóz samochodów musi przede wszystkim spełniać wymogi prawa obowiązującego w krajach, których dotyczy dane zlecenie. Podstawą jest tu zatem dysponowanie odpowiednimi dokumentami. Ponieważ najczęściej interesuje nas przewóz samochodów do Niemiec, Holandii czy Francji - bądź z tych kierunków do Polski – obowiązują nas regulacje prawne dla państw Unii Europejskiej. W takim przypadku niezbędne będą listy przewozowe CMR poświadczające umowę na przewóz, którą zawarł zlecający transport z firmą przewozową. Konieczne jest również zlecenie, na mocy którego przewoźnik ma prawo do odbioru wskazanego auta. Oprócz tego do przydatnych dokumentów zaliczamy również kopię dowodu rejestracyjnego oraz fakturę, rachunek lub inny dowód zakupu samochodu. Jeżeli trasa przewozu samochodów wykracza poza granice Unii Europejskiej, przewoźnik powinien również dysponować dokumentami celnymi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Międzynarodowy przewóz samochodów powinien być bezpieczny. Aby mieć pewność, że przewożone auta dotrą do celu w nienaruszonym stanie, konieczny jest wybór odpowiednich środków transportu dostosowanych do specyfiki sprowadzanych pojazdów, w szczególności do ich wymiarów i wagi. Warto tu skorzystać z usług profesjonalnego przewoźnika, który dysponuje przystosowanymi do takich celów lawetami wyposażonymi w niezbędne zabezpieczenia i akcesoria, takie jak najazdy, kliny czy pasy mocujące, które pozwolą unieruchomić przewożony samochód i sprawią, że będzie on stabilny w trakcie transportu. Doświadczone firmy, takie jak FM Auto, dobierają odpowiednie środki w zależności od tego, jak duże jest przewożone auto, czy jest ono nowe, czy też uszkodzone. W zależności od potrzeb można przy tym zdecydować się na transport dla jednego auta, ale również na zestawy składające się z przyczep do transportu kilku samochodów. Należy się upewnić, że przewoźnik dysponuje niezbędnymi ubezpieczeniami. Odpowiednio wysoka polisa pozwoli na pokrycie ewentualnych szkód powstałych w trakcie transportu. Oprócz tego wynajęta firma powinna oczywiście posiadać stosowne uprawnienia do przewozu samochodów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz