Materiał Partnera

Zasady działania zgrzewarki do przypawania bolców

Zasady działania zgrzewarki do przypawania bolców

Zgrzewanie to bardzo ceniona metoda łączenia metali, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych topników, ochronnych gazów. Połączenia wykonuje się szybko, przy czym są one precyzyjne i wytrzymałe. W naszym artykule postaramy przyjrzeć się zasadom działania zgrzewarek, które służą do przypawania metalowych bolców i podobnych elementów. Weźmiemy pod lupę zasady działania zgrzewarek kondensatorowych oraz przyjrzymy się, z jakimi narzędziami – pistoletami – mogą one współpracować.

Zgrzewanie kondensatorowe i transformatorowe

Nowoczesne zgrzewarki to specjalistyczne narzędzia, które służą w wielu zakładach produkcyjnych i warsztatach do łączenia różnego rodzaju metalowych elementów – od najprostszych bolców, kołków, przez gwintowane tuleje, czy szpilki do izolacji. To sprzęty kondensatorowe lub łukowe, przy czym zgrzewarki kondensatorowe są szczególnie cenione przy pracach z drobniejszymi elementami, a zgrzewarki łukowe (transformatorowe) przy tzw. pracach cięższych, na przykład w zakładach ślusarskich. Dzięki wykorzystaniu zgrzewarek jesteśmy w stanie osiągnąć wyjątkowo trwały, wytrzymały, jednolity zgrzew w zaledwie sekundę, co eliminuje ryzyko powstania zniekształceń, czy przepaleń. Jak to się dzieje? - Jak mówi nam przedstawiciel firmy Sariv z Legnicy, dzięki zgrzewarce stapiana jest podstawa trzpienia razem z powierzchnią obrabianego materiału. Łączymy w ten sposób nie tylko elementy stalowe, ale również m.in. miedziane, mosiężne, czy aluminiowe.

Precyzyjne zgrzewanie

Nowoczesne zgrzewarki kondensatorowe to specjalistyczne urządzenia, które służą do wyjątkowo szybkiego przypawania różnego rodzaju elementów. Zaletą wykorzystania tego typu zgrzewarek jest nie tylko szybkość samego zgrzewania. Nie musimy też dokonywać żadnej wstępnej obróbki materiału, np. wiercenia, gwintowania, czy nitowania. Jak to się dokładniej dzieje? Zgrzewanie elementów możemy omówić w trzech prostych punktach na przykładzie śrub (np. śrub typu PT, czy uniwersalnych śrub do zgrzewania bez kołnierza). Tzw. ostrze śruby (jej końcówka) styka się z materiałem roboczym, a więc materiałem, do którego śruba ma zostać przypawana. Zapalony łuk wytwarza cienką strefę roztopionego metalu na ostrzu śruby i materiale roboczym. W ten sposób doprowadzamy do fazy, w której śruba jest zanurzona w jeziorku spawalniczym. Po krótkim czasie materiał utrwala się, przez co śruba zostaje przymocowana do materiału roboczego. Taki sposób przypawania nazywamy metodą kondensatorową z zapłonem ostrzowym.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz