Artykuł sponsorowany

Zasady działania sprężarek tłokowych

Zasady działania sprężarek tłokowych

Trudno sobie wyobrazić pracę na placach budowy czy w zakładach przemysłowych bez sprężarek tłokowych. Maszyny te, często wykorzystywane w fabrykach, przedsiębiorstwach chemicznych, serwisach ogumienia, są znane i dostępne na rynku od wielu lat. Nadal jednak stanowią jedne z najbardziej przydatnych oraz popularnych urządzeń służących do sprężania powietrza. Na czym polega ich praca?

Jak działa sprężarka tłokowa?

Aby jak najlepiej wytłumaczyć działanie tego urządzania, należy przyjrzeć się jego budowie. Podstawowymi elementami każdej sprężarki są:

  • cylinder
  • tłok
  • korbowód
  • zawór ssący i tłokowy.

Funkcjonowanie tego typu sprężarek zaczyna się od poboru powietrza z zewnątrz oraz od posuwisto-zwrotnego ruchu tłoka, który znajduje się w cylindrze. Powoduje to wytwarzanie wysokiego podciśnienia wewnątrz cylindra – dzięki niemu otwiera się zawór ssący. Odgrywa on niezwykle ważną rolę, gdyż umożliwia przekazywanie powietrza do środka urządzenia. Podczas uniesienia tłoka układ ssący zamyka się, co uniemożliwia ucieczkę powietrza z kompresora. Dlatego też ulega ono sprężeniu. Kiedy natomiast wartość ciśnienia powietrza przekroczy wyznaczony poziom, do pracy przystępuje zawór tłoczny. Otwiera się on, dzięki czemu sprężone powietrze może wydostać się poza sprężarkę. Następnie następuje zamknięcie zaworu, a tym samym kończy się jeden cykl pracy urządzenia.

Rodzaje sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe, znane także pod nazwą kompresorów tłokowych, dzielą się ze względu na sposób, w jaki sprężają powietrze. Można wyróżnić dwa typy:

  • sprężarki jednostopniowe – w ich przypadku ciśnienie powietrza wzrasta po przez poruszanie się tłoka w cylindrze
  • sprężarki wielostopniowe – ich działanie wykorzystuje różnice w wartości ciśnienia powietrza w cylindrze. Właśnie dzięki temu dochodzi do otwierania i zamykania się zaworów. Urządzenia te posiadają większe gabaryty niż sprężarki jednostopniowe.

Tego rodzaje kompresory są dostępne w ofercie firmy Unigoods.

Zalety sprężarek tłokowych

Kompresory te mają wiele przemawiających za ich użytkowaniem atutów, dlatego też są nieprzerwanie, od dziesięcioleci wykorzystywane w rozmaitych branżach. Do ich niewątpliwych zalet można zaliczyć:

  • możliwość wygenerowania powietrza o bardzo wysokim ciśnieniu
  • wszechstronność zastosowania – są nieocenione w zakładach przemysłowych, przydają się zarówno dużych przedsiębiorstwach jak i małych warsztatach (np. samochodowych, wulkanizacyjnych), pozwalają na pracę narzędzi pneumatycznych
  • prostą obsługę
  • niską cenę.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz