Artykuł sponsorowany

Zasady działania przydomowych oczyszczalni ścieków

Zasady działania przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to znakomita alternatywa dla tradycyjnego szamba. Wykorzystywana również na obszarze nieskanalizowanym, okazuje się być rozwiązaniem tańszym, bardziej ekologicznym i niezwykle wygodnym. Jak działa taka indywidualna oczyszczalnia przydomowa i dlaczego jej stosowanie jest tak korzystne?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zyskują popularność jako ekonomiczna i przyjazna dla środowiska metoda odprowadzania ścieków. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów indywidualnych oczyszczalni, różniących się pomiędzy sobą zasadami działania oraz możliwościami instalacji w danych warunkach. Wyróżnić można oczyszczalnie biologiczne, gdzie ścieki oczyszczane są dwuetapowo: najpierw za pomocą filtra mechanicznego, a następnie poprzez biologiczne doczyszczenie w warunkach tlenowych. Istnieją też oczyszczalnie hybrydowe, bazujące na połączeniu biologicznego złoża zanurzonego oraz osadu czynnego. Za najpopularniejsze, oszczędne i wygodne rozwiązanie uważa się oczyszczalnie drenażowe. Systemy te znajdziemy w ofertach większości firm zajmujących się ekologicznymi technologiami odprowadzania ścieków, czego przykładem są produkty FHP MARO.

Budowa i działanie

Oczyszczalnia drenażowa opiera się na działaniu dwufazowym: wstępnym oczyszczeniu ścieków w warunkach beztlenowych, do czego służy osadnik gnilny, a następnie doczyszczeniu w systemie drenażu rozsączającego, już w warunkach tlenowych. Oczyszczalnia musi być posadowiona w odpowiednich warunkach glebowych i w przemyślanych odległościach od domu i poziomu wód gruntowych. W wyznaczonym miejscu wykonuje się wykop i umieszcza w nim osadnik gnilny. Jest to pojemnik wykonany z polietylenu, co decyduje o jego wytrzymałości i szczelności oraz niewielkiej wadze, ułatwiającej instalację systemu. Do zbiornika trafiają ścieki odprowadzane z domu, które poddawane są procesom flotacji i sedymentacji, dzięki czemu wyodrębniony zostaje osad. Warstwa ta w warunkach beztlenowych ulega procesom fermentacji. Tak wstępnie podczyszczone ścieki trafiają przez filtr w wylocie osadnika do studzienki rozgałęźnej, która rozdziela je równomiernie do kanałów drenażowych. System ten tworzą odpowiednio ponacinane rury. Układa się je w warstwie podsypki, np. żwiru czy innego kruszywa o odpowiednim stopniu granulacji. Kominki napowietrzające doprowadzają do tak skonstruowanego systemu tlen, który powoduje rozkład zanieczyszczeń.

Zastosowanie i zalety

Oczyszczalnie drenażowe wykorzystuje się przy nieskanalizowanych domach i budynkach użyteczności publicznej. Do ich zalet należy fakt, że nie wymagają one ani obsługi, ani pozwolenia na budowę, a przy tym są bezawaryjne. Osad wybiera się raz na 1,5 roku do 2 lat, co gwarantuje tanią eksploatację takiego systemu. Ponadto przydomowe oczyszczalnie ścieków są w pełni przyjazne środowisku naturalnemu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz