Artykuł sponsorowany

Zasady działania pomp próżniowych

Zasady działania pomp próżniowych

Pompa próżniowa jest urządzeniem, które znane jest już od ponad stu lat, jednak dopiero współcześnie znajduje szerokie zastosowanie. Jest ona najczęściej wykorzystywana przez różne gałęzie przemysłu, ale nie tylko. Coraz częściej stosuje się ją również w budynkach mieszkalnych. Jak dokładnie wygląda jej praca? Gdzie najczęściej sprawdzają się pompy próżniowe?

Pompa próżniowa – czym dokładnie jest?

Pompa próżniowa bardzo często jest nazywana także ssawką lub ekshaustorem. Jej głównym zadaniem jest usunięcie gazów, jakie zostały zamknięte w danej przestrzeni. Innymi słowy, jej praca polega na wytworzeniu ciśnienia. Możliwe jest wyróżnienie kilku rodzajów pomp próżniowych. W zależności od czasu działania, jaki jest wymagany, można je podzielić na pompy:

  • objętościowe,
  • jonowo-magnetyczne,
  • molekularne,
  • kondensacyjne,
  • strumieniowe i inne.

Począwszy od czasu stworzenia pierwszej pompy próżniowej, aż po modele znane dzisiaj, ich wydajność, jak również skuteczność pracy ciągle rosną. Dzięki ciągłemu rozwojowi pomp ich zastosowanie nieustannie się zwiększa, przez co wykorzystuje się je w wielu różnych branżach.

Pompy próżniowe w przemyśle – zastosowanie

Jak podkreśla specjalista z firmy PNEUMATECHNIK: Pompy próżniowe znalazły swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. W przypadku przemysłu chemicznego oraz petrochemicznego konieczność sprężania i odsysania gazów jest podstawowym wymogiem. Obecnie pompy próżniowe mogą zostać wykorzystane między innymi do destylacji próżniowej, odzyskiwania pary, filtrowania czy innych złożonych procesów – dodaje. Podobna sytuacja obserwowana jest również w przemyśle farmaceutycznym, gdzie w dzisiejszych czasach bardzo ciężko wyobrazić sobie pracę bez pomp próżniowych. Urządzenia te wykorzystywane są również z dużą skutecznością w przemyśle energetycznym. Za ich pośrednictwem możliwe jest między innymi usuwanie gazów czy transport popiołów. Pompa próżniowa znalazła swoje zastosowanie także w przemyśle spożywczym. Dzięki jej działaniu możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie pożywienia i przechowywanie go przez dłuższy czas bez obaw o utratę jego walorów smakowych oraz odżywczych.

Uniwersalne wykorzystanie pomp próżniowych

Pompy próżniowe dzięki swojej unikatowej konstrukcji, która przez lata była udoskonalana, są podstawowymi urządzeniami w wielu obszarach przemysłu. Bardzo trudno jest sobie wyobrazić przemysł bez ich codziennego wykorzystywania. Używa się ich przy produkcji leków, jak również pakowaniu jedzenia, które dzięki temu zachowuje swoje walory odżywcze, aromat oraz smak.

Decydując się na pompę próżniową do zakładu przemysłowego, konieczne jest sprawdzenie, jaki dokładnie model będzie przedsiębiorstwu potrzebny. Producenci oferują szereg konfiguracji, w zależności od wydajności, jaka ma zostać uzyskana. Inna pompa próżniowa przeznaczona będzie do niewielkiego zakładu produkcyjnego, a inna do rozbudowanych przedsiębiorstw.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz