Artykuł sponsorowany

Zasada działania gazowego kotła kondensacyjnego

Zasada działania gazowego kotła kondensacyjnego

Wielu inżynierów twierdzi, że energia, którą można by wykorzystać do życia codziennego, znajduje się wokół nas – trzeba ją tylko umieć ujarzmić. Wychodząc z tego właśnie założenia powstał kocioł kondensacyjny, który przemienia energię pary wodnej w ciepło. Jak dokładnie wygląda zasada jego działania i czym on się różni od kotłów tradycyjnych?

Różnice między kondensacyjnym a tradycyjnym

Jeśli chodzi o funkcję, to między kotłem tradycyjnym a kondensacyjnym nie ma żadnej różnicy: obydwa służą do tego samego, czyli do ogrzewania wody użytkowej (w kranie) i wody grzewczej (zasilającej grzejniki). Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że kocioł tradycyjny wytwarza i oddaje spaliny do atmosfery, a kocioł kondensacyjny wykorzystuje te spaliny do ogrzania wody, zanim je odda do atmosfery. Można powiedzieć, że spełnia w 100% ideę ekologii, bo wykorzystuje ponownie własne spaliny, a dopiero potem je wypuszcza. Między innymi dzięki temu kotły kondensacyjne są już z gruntu o ponad 10% oszczędniejsze od tradycyjnych, a to dopiero początek oszczędności: nowsze modele kotłów mają zaimplementowane coraz nowsze rozwiązania techniczne, jak np. palniki bezpłomieniowe, wymienniki spaliny/woda (które w nowoczesnych kotłach wykonane są ze stali szlachetnej, która o wiele lepiej przewodzi ciepło), układy kontrolujące i regulujące każdy element pracy. Dzięki ich użyciu oszczędności sięgają nawet 30%. Przy aktualnych cenach gazu oznacza to zwrot inwestycji w ciągu 4-5 lat. Na te oszczędności składa się również samo wykorzystanie zjawiska kondensacji.

Zasada działania

Podczas gotowania wody wymieniana jest energia; żeby zagotować litr wody i zamienić ją w parę wodną, potrzebujemy zużyć 0,6 kWh energii. Skraplając parę wodną, odzyskujemy tę energię w postaci ciepła – na tym właśnie polega zjawisko kondensacji. W kotle para wodna znajduje się w produkowanych przez niego spalinach. Dlaczego więc nie pozyskać z niej ciepła, skraplając ją, zanim ujdzie w atmosferę?

Sercem tego procesu w kotle kondensacyjnym jest drugi wymiennik ciepła. Są w nich montowane dwa takie wymienniki. Pierwszy z nich schładza spaliny do temperatury powyżej tzw. punktu rosy (60°C), natomiast drugi wymiennik (zwany kondensacyjnym) schładza je poniżej tego punktu, a odebrane ciepło wykorzystuje do podgrzania wody, która następnie skrapla się na jego zewnętrznych ściankach. Stal szlachetna, o której była mowa wcześniej sprawia, że kondensat (czyli skroplona woda ze spalin) jest odporna na jego działanie (w końcu razem z wodą skrapla się również mnóstwo innych związków chemicznych). Jeżeli myślimy nad kotłem kondensacyjnym i płynącymi z niego (dosłownie) oszczędnościami, zwróćmy uwagę na ofertę takich producentów jak np. firma Viessmann.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz