Materiał Partnera

Żarówki LED profesjonalne i użytkowe – podobieństwa i różnice

Żarówki LED profesjonalne i użytkowe – podobieństwa i różnice
Oświetlenie LED sprawdza się zarówno na co dzień w domu, jak i w zastosowaniach profesjonalnych. W tym tekście przyjrzymy się dwóm typom LED-ów – tym zwykłym i tym do zadań specjalnych. Jakie są ich cechy wspólne, a co je odróżnia? Dowiedz się, jak można wykorzystać oświetlenie LED w zastosowaniach profesjonalnych i dlaczego warto z niego korzystać nie tylko w domu.

Profesjonalne zastosowania żarówek LED

Żarówki LED zapewniają natężenie światła porównywalne do tradycyjnych żarówek, a jednocześnie pochłaniają znacznie mniej energii i mają dłuższą żywotność. To sprawiło, że oświetlenie LED szybko zaadaptowano do zastosowań profesjonalnych. Gdzie można je spotkać i do czego służą?

  • W zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych i magazynach do oświetlania miejsca pracy – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • W akwarystyce do zapewnienia zwierzętom i roślinom odpowiedniej ilości światła.
  • Na planach filmowych i zdjęciowych, gdzie służą do oświetlania scenerii, tworzenia klimatu, doświetlania zacienionych obszarów, niwelowania cieni itd.
  • W tuczarniach, chlewach, kurnikach, oborach i innych pomieszczeniach gospodarczych w rolnictwie.
  • W pojazdach mechanicznych, np. ciągnikach i kombajnach.
  • Przy ulicach, chodnikach i alejach parkowych jako oświetlenie drogowe.
  • W ogrodnictwie i rolnictwie, gdzie używa się ich do doświetlania upraw i stymulowania wzrostu roślin.

Profesjonalne żarówki LED – czym różnią się od użytkowych?

Żarówki LED do zastosowań profesjonalnych charakteryzują się tym, że ich parametry są ściśle dostosowane do przeznaczenia. Dotyczy to m.in. mocy, temperatury barwowej czy kąta padania światła i zasięgu.

Przemysłowe żarówki LED świecą jaśniej i intensywniej, a światło sięga dalej, ponieważ muszą one zapewniać widoczność w wysokich halach pozbawionych często światła dziennego – wyjaśnia specjalista z MT LED. – Z kolei LED-y używane w miejscu, gdzie przebywają zwierzęta, powinny mieć temperaturę barwową imitującą światło słoneczne – to pozwala zachować świniom czy krowom prawidłowy cykl dobowy, co jest ważne dla ich dobrostanu.

LED-y profesjonalne są oferowane w oprawkach zapewniających dostatecznie mocne światło, ułatwia mocowanie, przechowywanie i transport. Oprawy LED wpływają też na estetykę oświetlenia, dają odporność na wilgoć, kurz czy wstrząsy, a ponieważ w oprawie kryją się też elementy instalacji, decydują o walorach użytkowe oświetlenia.

LED-y użytkowe i profesjonalne – co je łączy?

Co jest wspólne dla tych dwóch typów żarówek? Bardzo długa żywotność! Zarówno LED-y zwykłe, jak i profesjonalne zapewnią wielomiesięczne, a nawet wieloletnie użytkowanie, pozwolą zaoszczędzić pieniądze, a także czas, bo wymiana żarówki będzie zdarzała się rzadko.

Kolejna cecha wspólna to niski koszt eksploatacji. Warto szukać oszczędności nie tylko w domu, ale też w swojej firmie. Żarówki LED obu typów gwarantują znacznie mniejsze zużycie energii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz