Materiał Partnera

Zapobieganie pożarom domów i mieszkań – którą gaśnicę powinieneś wybrać, aby chronić majątek oraz swoich bliskich przed pożarem?

Zapobieganie pożarom domów i mieszkań – którą gaśnicę powinieneś wybrać, aby chronić majątek oraz swoich bliskich przed pożarem?

Zdarza się, że przyczyną szybkiego rozprzestrzenienia się ognia jest brak gaśnicy w domu lub mieszkaniu. Wiele osób bagatelizuje zagrożenie i nie decyduje się na zakup odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Powiedzmy sobie szczerze: kto z nas ma w domu gaśnicę? Pewnie niewielu odpowiedziałoby na to pytanie twierdząco. Jej zakup nie jest dużym wydatkiem, a może zapobiegać wielu tragediom!

Jak wybrać gaśnicę do domu i mieszkania?

Żeby skutecznie uchronić się przed pożarami, warto mieć w domu dwie gaśnice: małą kuchenną oraz dużą na wypadek innych, poważniejszych pożarów. Gaśnica kuchenna powinna być gaśnicą pianową, gdyż doskonale radzi sobie z gaszeniem płonących tłuszczów, olejów oraz urządzeń elektrycznych. Mając ją pod ręką, można zapobiec wielu tragediom. Zalewanie palącego się oleju wodą jest pierwszym odruchem większości osób, które mają do czynienia z tego typu sytuacją. Powoduje to tylko zwiększenie płomienia, gdyż woda zaczyna parować i wraz z cząsteczkami płonącego tłuszczu unosi się do góry.

Prócz gaśnicy kuchennej, dobrze jest mieć pod ręką również większą – najlepiej mgłową. Szczególnie kiedy mieszkamy w dużym domu i trudno o ekspresową reakcję na wypadek pojawienia się pierwszych płomieni. Jest ona w pełni ekologiczna i biodegradowalna. W przypadku gaśnic domowych nie ma żadnych regulacji prawnych, które określałyby jeden, wymagany typ. Dobrze jest jednak unikać proszkowych, gdyż jej resztki są bardzo trudne w usunięciu i często nawet elementy niestrawione ogniem będą nadawały się do wyrzucenia.

Jakie cechy powinna mieć domowa gaśnica?

Najważniejszą cechą jest przede wszystkim łatwość w obsłudze. Gaśnica będzie bezużyteczna, kiedy nie jesteś w stanie z niej skorzystać w nagłej sytuacji. Zwykle stres i tak dodatkowo utrudnia skupienie. Podczas zakupu warto spytać konsultanta o sposób użycia danego modelu. Oprócz tego gaśnica powinna być:

  • uniwersalna i przeznaczona do różnego typu pożarów,
  • niepozostawiająca zabrudzeń, tak jak dzieje się to np. po użyciu gaśnicy proszkowej,
  • bezpieczna dla osoby z niej korzystającej,
  • dość tania i łatwa w serwisowaniu orz napełnianiu.

Gaśnica nie jest jedynym zabezpieczeniem, które warto mieć u siebie w domu lub mieszkaniu. Warto zainwestować również w czujniki dymu, które poinformują domowników o wystąpieniu zagrożenia. Mieszkańcy dużych domów często dopiero po kilku, a nawet kilkunastu minutach mogą zorientować się, że wybuch pożar. Zwykle jest już za późno na samodzielne jego ugaszenie i jedyne, co pozostaje to spowalnianie rozprzestrzeniania się ognia oraz ewakuacja domowników. Zarówno gaśnice do użytku domowego, jak i czujniki dymu można znaleźć w atrakcyjnych cenach na stronie www.technomix.com.pl.

Opracowanie:
Drawsko Pomorskie, Pocztowa 1
tel. 607 249 272
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz