Materiał Partnera

Żaluzje czy rolety - co wybrać?

Żaluzje czy rolety - co wybrać?

Wybór pomiędzy żaluzjami a roletami zależy przede wszystkim od funkcjonalności i estetyki. Należy rozważyć takie parametry jak sposób ograniczania ilości światła i efekt, jaki przy tym chcemy uzyskać. Istotny jest także montaż, bowiem żaluzje i rolety można zawieszać na kilka sposobów. Użyty w roletach materiał może posiadać różne właściwości, natomiast lamele w żaluzjach wykonuje się z aluminium, drewna lub bambusa.

Rodzaje rolet i żaluzji

Zarówno rolety wewnętrzne jak i żaluzje poziome można podzielić na wiele rodzajów. Rolety mogą być obsługiwane łańcuszkiem, za pomocą sprężyny lub sterowane elektrycznie. Można je montować do sufitu, ściany lub listwy przyszybowej, z prowadnicami i maskownicami bocznymi. Są także rolety montowane bezinwazyjnie, czyli na zasadzie przyklejenia i nałożenia na ramę okna. Rolety mogą być w kasetach lub bez. Tkaniny poliestrowe, z których są wykonane, są przezroczyste, półprzezroczyste, zaciemniające lub trudnopalne. Lamele w żaluzjach wykonuje się z aluminium, drewna lub bambusa w różnych szerokościach. Aluminium odporne jest na wilgoć i zmianę temperatury, a także posiada niewielkie gabaryty mechanizmów. Dla osób lubiących drewno najlepsze będą żaluzje wykonane z tego materiału. Ekspert z firmy Maat w Szczecinie dodaje: Przy wyborze żaluzji drewnianych trzeba mieć na uwadze ich wysoki ciężar. Z tego powodu najlepiej jest je montować tam, gdzie nie będą często podnoszone. Znacznie cieńsze i lżejsze są żaluzje bambusowe. Są one odporne na wilgoć, dzięki czemu można je stosować także w łazienkach czy kuchniach.

Różne kryteria wyboru

Żaluzje rolety mogą mieć zalety jak i wady użytkowania. Dlatego wybór osłon okiennych powinien być dopasowany do określonych preferencji użytkowników. Podstawową funkcją jest dopasowywanie ilości światła słonecznego dostającego się do wnętrza. Żaluzje działają na zasadzie stopniowego zasłaniania, natomiast w roletach istotny jest także materiał, który może wprowadzić określony rodzaj transparentności. Stopień zaciemnienia będzie miał także wpływ na nagrzewanie się pomieszczeń od światła naturalnego. Oba te rozwiązania mogą znajdować się samodzielnie na oknie lub być uzupełnieniem dla zasłon i firanek. W obu przypadkach można także dopasować rozmiar do różnych kształtów i wielkości okien oraz dobrać określony kolor. Więcej jest jednak wersji kolorystycznych w roletach lub żaluzjach aluminiowych niż w przypadku lameli drewnianych lub bambusowych. Te z kolei wnoszą niepowtarzalną, naturalną estetykę. W kwestii sprzątania trzeba mieć na uwadze to, że na lamelach żaluzji będzie osiadał się kurz. Rolety nie zabrudzą się z taką łatwością, jednak ich czyszczenie może być dużo trudniejsze.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz