Artykuł sponsorowany

Zalety ziołowych suplementów diety

Zalety ziołowych suplementów diety
Ludzie od wieków wykorzystują zioła, rośliny i inne składniki naturalne, by wesprzeć organizm, oczyścić go i utrzymać w równowadze. W składzie dostępnych dziś na rynku suplementów wciąż znajduje się mnóstwo ekstraktów z ziół, choć leki zaczynają nam się kojarzyć z syntetykami. Gdzie znajduje się granica między suplementacją, ziołolecznictwem, a lekami, na które dostajemy recepty od lekarzy? Jakie zalety ma ziołowa suplementacja diety?

Suplement, ziołowy lek, a leki

Zaczniemy od leków ziołowych, ponieważ w ten sposób najłatwiej będzie zobrazować, gdzie leży różnica między poszczególnymi terminami. Ziołolecznictwo to dział medycyny i farmakologii, który zajmuje się wytwarzaniem leków ziołowych i stosowaniem ich w leczeniu chorób, a także w profilaktyce. Suplementacja to po prostu uzupełnienie diety, które możemy przygotować domowymi metodami lub kupić w postaci skoncentrowanej, na przykład w formie kapsułek, proszków, tabletek, czy płynów.

Lekami nazywamy natomiast każdą substancję, niezależnie od pochodzenia, którą można wprowadzić do organizmu, aby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny. Leki podajemy w ściśle określonych przez lekarza dawkach. Żadnych suplementów nie nazywamy więc lekami, choć niektóre leki mogą być jednocześnie suplementami i odwrotnie.

Dlaczego warto stosować ziołowe suplementy?

Ziołowe suplementy diety mają bardzo wiele zalet, jednak jako najważniejszą wymienia się przede wszystkim łagodne, a przy tym bardziej kompleksowe działanie niż ich syntetycznych odpowiedników i co równie ważne: dobre suplementy są pochodzenia naturalnego więc automatycznie zwiększa się ich przyswajalność, są bardziej przyjazne dla organizmu niż syntetyczna substancja. Jedna roślina może mieć wiele różnych właściwości leczniczych, a co za tym idzie, przyjmując np. jedną kapsułkę pochodzenia naturalnego, możemy osiągnąć dużo lepsze efekty, niż przyjmując pięć kapsułek ze składnikami syntetycznymi.

Składniki suplementów syntetycznych nakierowane są na konkretne działania i pod tym względem są testowane, zioła natomiast badamy od wieków pod różnym kątem – mówi nam przedstawiciel firmy Energy.sk/plDziałanie suplementów ziołowych jest dla nas bardziej efektywne i dodatkowo bezpieczne.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że z niczym nie należy przesadzać i zawsze należy stosować się do zaleceń zawartych w ulotkach dołączonych do opakowania, o ile lekarz nie wskaże inaczej. Ziołowe suplementy diety, przede wszystkim w formie koncentratów, kropli, syropów, czy innych produktów, których możemy posmakować i które możemy powąchać, mają na nas także zwykle pewien dodatkowy pozytywny wpływ: pomagają nam się odprężyć, zrelaksować i odłożyć zbędne myśli na bok. Nie wynika to tylko z samego faktu wyczuwania smaku czy zapachu – to także skutek pewnego rytuału.

Suplementy powinniśmy zażywać o tej samej porze dla utrzymania harmonii, na przykład do śniadania, obiadu, czy kolacji. Pory posiłków kojarzą nam się zwykle z odpoczynkiem, podobnie jak wieczorna kąpiel. Z czasem zaczynamy kojarzyć smak i zapach ziołowego suplementu z porą relaksu, a to dodatkowe pozytywne działanie. Możemy również skorzystać z podpowiedzi naszego organizmu i opierając się na zegarze rytmów biologicznych (określa największą i najniższą aktywność poszczególnych organów wewnętrznych w ciągu doby) przyjmować ukierunkowane suplementy ziołowe w czasie minimalnej lub maksymalnej aktywności organów – w zależności od potrzeby.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz