Materiał Partnera

Zalety spedycji drogą lądową

Zalety spedycji drogą lądową

Transport jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki – nie tylko generuje poważne zyski i stanowi dużą część PKB, ale również umożliwia funkcjonowanie i rozwój innych sektorów gospodarczych. Bez transportu towarów niemożliwy byłby handel, przemysł, większość usług, budownictwo. Zdecydowana większość przewozu towarów i surowców odbywa się drogą lądową – oto kilka powodów, dlaczego tak się dzieje.

Najbardziej rozwinięta infrastruktura transportowa

Aby móc przewieźć towar od dostawcy do odbiorcy niezbędny jest system dróg oraz infrastruktura umożliwiająca załadunek oraz rozładunek. Najbardziej rozwinięta pod tym względem jest infrastruktura drogowa – obejmuje ona praktycznie wszystkie miejscowości, bardzo niewiele jest miejsc, do których nie da dojechać się z pomocą samochodu. Ta mobilność to najpoważniejsza zaleta transportu drogowego. Na drugim miejscu są koleje – sieć trakcji kolejowych również obejmuje dużą część kraju, jednak wciąż pozostają miejscowości, do których pociągi nie są w stanie dojechać. Ponadto rozładowanie i załadunek towarów może odbywać się wyłącznie w specjalnie do tego przystosowanych stacjach – zwykle znajdują się one w pewnym oddaleniu od punktu docelowego, zatem nawet gdy większość trasy towar przebywa w wagonach, na stację początkową i ze stacji końcowej przewożony jest on na pokładzie samochodów dostawczych.

Krótki czas realizacji

Ciężarówki i inne drogowe pojazdy transportowe dysponują znacznie mniejszą pojemnością, niż pociągi, samoloty oraz statki kontenerowe, jednak ten minus okazuje się zaletą jeśli chodzi o czas transportu. Zorganizowanie przewozu towaru to kwestia zaledwie kilku godzin, co w połączeniu z duża mobilnością i brakiem znaczących przestojów (np. na przeładunek) sprawia, że towar może trafić od nadawcy do odbiorcy w bardzo krótkim czasie. Jest to szczególnie istotne w przypadku towarów, które łatwo się psują.

Niskie koszty transportu

Na rynku polskim funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy firm transportowych takich jak TUR TRANS GAPSA, które codziennie dostarczają różnego rodzaju towary – surowce, materiały budowlane, półprodukty, żywność – bezpośrednio od nadawców do odbiorców lub uczestniczą w transporcie towarów przewożonych drogą kolejową, morską i powietrzną. Tak duża konkurencja w połączeniu z szybkością i mobilnością pojazdów samochodowych sprawia, że transport drogowy jest pod względem cenowym najbardziej atrakcyjną opcją. Warto przy tym pamiętać, że koszt transportu wliczany jest do ostatecznej ceny produktu, który trafia do odbiorcy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz