Materiał Partnera

Zalety opakowań kartonowych

Zalety opakowań kartonowych

Stosowanie opakowań kartonowych to znany od niepamiętanych czasów sposób na zabezpieczenie towaru. Znajdują one zastosowanie nie tylko w sprzedaży masowej, ułatwiając transport, ale także i w detalicznej. Wraz z rosnącą świadomością dbania o środowisko, opakowania kartonowe przeżywają renesans, skutecznie zastępując wykorzystywany do tej pory plastik. Zobacz jakie zalety mają opakowania kartonowe.

Czy warto stosować karton?

Pomimo produkcja kartonu wymaga wykorzystania masy papierniczej, a to wiąże się z wycinką drzew, w ostatecznym rozrachunku wybór opakowania z tektury przynosi korzyści dla środowiska – coraz częściej zastępuje ono opakowania plastikowe.

Jak podkreśla ekspert z firmy MATPACK Opakowania: „Opakowania tekturowe mają zastosowanie właściwie w każdej dziedzinie przemysłu. Ich właściwości, które pozwalają zachować pełnię smaku i zapachu produktu, są pożądane zarówno przez sprzedawców, jak i finalnych konsumentów”. O tym, że tektura to dobry wybór przekonanych jest spora część ekologów. Jest to materiał, który stosunkowo łatwo można poddać recyklingowi. Należy pamiętać jedynie, aby przy produkcji opakowań stosować odpowiednie farby i kleje, których skład jest przyjazny środowisku.

Zalety stosowania tektury

Jedną z największych zalet opakowań kartonowych jest koszt ich produkcji. Wykorzystanie surowców, które pochodzą z recyklingu, może jeszcze dodatkowo zmniejszyć końcową cenę produktu. Tektura jest materiałem, który szczególnie często jest wykorzystywany w branży gastronomicznej. Opakowania na produkty fast-food, wyroby cukiernicze, ciasta i wiele innych doskonale sprawdzają się w kontakcie z żywnością. Zawdzięczają to głównie:

  • łatwości formowania kształtu na etapie produkcji,
  • brakowi wpływu na smak i zapach,
  • niewielkiej wadze,
  • wygodzie w paletyzowaniu.

Opakowania kartonowe, dzięki specjalnej strukturze surowca, w niewielkim stopniu przepuszczają promienie świetlne. W efekcie znajdująca się w nich żywność pozostaje świeża dłużej niż w przypadku zastosowania innych popularnych materiałów. Przy ich produkcji często dodaje się mieszankę celulozy, co dodatkowo zwiększa odporność kartonu na wilgoć.

Opakowanie kartonowe to także elegancki sposób na zapakowanie prezentu. Dostępne są wersje w różnych kolorach, wzorach i wymiarach. Dodając do nich finezyjnie zawiązaną wstążkę, można uzyskać idealny podarek na przykład pod choinkę. Niski koszt produkcji, elegancja, wygoda w transporcie i ekologia sprawiają, że opakowania kartonowe są doskonałą alternatywą dla plastiku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz