Artykuł sponsorowany

Zalety okien drewnianych i jak o nie dbać

Zalety okien drewnianych i jak o nie dbać

Drewno jako materiał do produkcji okien odznacza się zdecydowanie większym stopniem szlachetności niż jego konkurencja w postaci PVC. W przeciwieństwie do plastiku prezentuje się doskonale zarówno w stylizacjach nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych. Okna drewniane bywają droższe i wymagają nieco więcej w zakresie pielęgnacji, jednak ich liczne zalety wynagradzają te niedogodności z nawiązką.

Po pierwsze, odznaczają się bardzo korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła, dodatkowo wspomaganym przez nowoczesną konstrukcję, szyby zespolone, okucia, uszczelki itp. Drewno stanowi skuteczną barierę nie tylko dla zimna, ale też dla hałasu. Umożliwia jednak zarazem naturalną infiltrację powietrza, zapewniając „oddech” budynkowi i jego mieszkańcom. Jako materiał naturalny ma więc wpływ na tworzenie we wnętrzach przyjaznego mikroklimatu, czyli warunków sprzyjających dobremu samopoczuciu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. W przypadku uszkodzenia okna drewnianego np. na skutek włamania – można je zawsze naprawić. Okno plastikowe jest już wtedy do wymiany. W przypadku palenia się budynku, drewno jest doskonałym izolatorem i spala się powoli, Nie emitując szkodliwych substancji w przeciwieństwie do okien PCV.

Wytrzymałość

Chociaż w związku ze stosunkowo niedużą gęstością drewna nie jest to oczywiste, to cechuje się ono większą niż PVC sztywnością i wytrzymałością. Można więc w drewniane ramy okienne wstawić przeszklenia o większych wymiarach. Ramy te nie ulegną tak łatwo naprężeniom czy odbarwieniu pod wpływem promieniowania UV, nie rozszerzą się też ani nie skurczą w zależności od panującej temperatury w równie wysokim stopniu. Te cechy pozwalają na wykonywanie dużych przeszkleń bez podziału słupkami.

Preparaty ochronne

Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja sprawiają, że drewnianymi oknami można cieszyć się przez 50-80 lat – czasami nawet zaś jeszcze dłużej. Niezwykle ważne jest pierwotne zagruntowanie, w przypadku niektórych preparatów mogące nadać ramom cechy niepalności. Lakierową powłokę warto odnawiać co 3-5 lat, a warstwę farby kryjącej odświeżać co 5-8 lat. – Można przy tym bez problemu zmienić kolor ram zależnie od aktualnych preferencji mówi specjalista z produkującej drewniane drzwi i okna firmy ABA Wiktorczyk.

Pielęgnacja okien drewnianych

Jeżeli chodzi o czyszczenie, to nie trzeba przeprowadzać go tak często jak czyszczenia ram okiennych z PVC, które brudzą się szybciej – wystarczy 2-3 do roku, szczególnie po sezonie zimowym. Jest to też mniej uciążliwy zabieg niż w przypadku PVC. Ważne, by nie stosować środków zawierających amoniak, który może uszkodzić lakier i farbę. Idealny okazuje się zwykły płyn do mycia naczyń rozcieńczony wodą. Po usunięciu kurzu warto zastosować mleczko konserwujące bądź specjalną pastę do pielęgnacji drewna, nakładając specyfik miękką ściereczką. Nie należy jednak tego robić w czasie mrozu ani przy ostrym słońcu.

Wszystko to zapewni oknom drewnianymnie tylko piękny wygląd, ale też przedłuży ich żywotność, zabezpieczając przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń na drewno i pokrywające je powłoki, a także wzmacniając odporność na ewentualne zarysowania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz