Materiał Partnera

Zalety niepublicznych szkół podstawowych

Zalety niepublicznych szkół podstawowych

Szkoła podstawowa to bardzo ważny okres w życiu każdego dziecka. Pozwala na odkrycie pasji i szlifowanie nowych umiejętności. Niepubliczne szkoły podstawowe mocno stawiają na rozwój swoich uczniów, dlatego oprócz zajęć zasadniczych dysponują szeroką ofertą lekcji dodatkowych m.in. sportowych, muzycznych oraz językowych. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać dziecko do niepublicznej szkoły podstawowej.

Szkoła publiczna czy niepubliczna?

Zanim jednak przejdziemy do głównego zagadnienia, warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chcę posłać dziecko do niepublicznej szkoły podstawowej? Przecież istnieje tyle szkół państwowych, które gwarantują prawidłowy rozwój naszych pociech. Przyglądając się jednak bliżej działaniom szkół publicznych, można dostrzec, że są one bezpłatne tylko z pozoru – opłata jest bowiem ukryta w podatkach, nie dostrzeganych jednak na co dzień. Przekłada się to na przeładowanie dziećmi tego typu szkół, co jest dużym wyzwaniem dla personelu szkolnego, ponieważ utrzymanie porządku i bezpieczeństwa dzieci wymaga czasu oraz cierpliwości nauczycieli.

Kameralnie i bezpiecznie

Tutaj wysuwa się naprzód duża zaleta nauczania w szkołach niepublicznych. Do klas uczęszcza mniej dzieci niż w przypadku szkół państwowych, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad kulturą i bezpieczeństwem w takiej placówce. Mniejsza liczba uczniów wiąże się również z wyższym poziomem kształcenia. Nauczyciel może w takiej sytuacji łatwiej przekazać wiedzę i zauważyć u dzieci indywidualne potrzeby. Kameralna grupa na zajęciach ułatwia także nawiązywaniu kontaktów zarówno między uczniami, jak i między uczniami a pedagogami.

Na wysoki poziom nauczania składają się: wymagające programy nauczania, wykształcona kadra nauczycielska oraz szeroka oferta zajęć dodatkowych, na których dzieci uczą się nie tylko umiejętności mówienia w języku obcym lub gry na instrumencie, ale również umiejętności pracy w grupie, sztuki komunikacji czy argumentacji.

Zajęcia dodatkowe – do wyboru, do koloru

W naszej placówce dzieci mają do wyboru bardzo dużo zajęć dodatkowych. Z racji charakteru naszej szkoły, którą można określić jako językowo-muzyczną, oferujemy dzieciom pięć godzin nauki języka angielskiego oraz dwie niemieckiego w tygodniu, a także zajęcia z tańca, śpiewu raz naukę gry na instrumentach – wymienia dyrektor i właściciel Niepublicznej Szkoły Podstawowej Promyk Szkoła jak Dom w Szczecinie. – Poza tym nasi uczniowie mogą zaangażować się w sport uczęszczając na lekcje pływania, karate lub piłki nożnej, bądź spełniać się artystycznie – poprzez udział w projektach filmowych lub zajęciach ceramicznych, a także uczestniczyć w kole zainteresowań: matematycznym, przyrodniczym, plastycznym, humanistycznym czy językowym.

Współpraca z rodzicami

Bardzo dużym udogodnieniem jest fakt, że niektóre niepubliczne szkoły podstawowe posiadają świetlice, które są długo czynne. Dzięki temu, nawet jeżeli dziecko nie bierze udziału w zajęciach dodatkowych, może bezpiecznie bawić się w świetlicy pod okiem nauczyciela do czasu, kiedy rodzic nie odbierze go po skończonej pracy. A propos rodziców – coraz częściej zdarza się, że są oni w podobnym co nauczyciele stopniu zaangażowani w organizację zajęć dla dzieci, wspólnych zabaw czy wyjazdów. Mogą oni również uczestniczyć z dziećmi w zawodach sportowych oraz działać na rzecz szkoły w komitetach rodzicielskich.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz