Artykuł sponsorowany

Zalety kotłów na pellet

Zalety kotłów na pellet

Piec na pellet to urządzenie, dzięki któremu ogrzewanie w budynku jest nie tylko ekologiczne, ale również efektywne i tanie. W przeciwieństwie do innych kotłów (np. piec gazowy, na drewno lub na ekogroszek) pellet jest paliwem o niskiej zawartości wilgoci, łatwym w magazynowaniu i wytwarzającym niewielką ilość popiołu. Dlatego też kocioł na pellet coraz częściej znajduje zastosowanie w wielu budynkach mieszkalnych.

 Piec na pellet: Czy jest lepszy niż piec gazowy, na ekogroszek lub drewno?

 Pellet ma wiele zalet, dlatego jest obecnie bardzo popularny. To paliwo powstałe z odpadów drzewnych (m.in. wióry, trociny, zrębki), które zostało sprasowane do postaci granulatu o niewielkich rozmiarach. Kocioł na pellet to rozwiązanie ekologiczne i w przeciwieństwie np. do pieca węglowego, wytwarza niewielką ilość spalin. Warto podkreślić, że biorąc pod uwagę spalanie paliw stałych, to właśnie piece na pellet uważane są za najbardziej przyjazne środowisku. Ponadto, w porównaniu z kotłem na drewno lub ekogroszek, piec co na pellet wytwarza niewielką ilość popiołu (10 razy mniej niż węgiel), a dodatkowo można go wykorzystać do nawożenia gleby (przeciwnie np. do popiołu powstałego z węgla, który wyrzuca się do kosza na śmieci, a następnie płaci za wywóz). W porównaniu z innymi rozwiązaniami (np. kocioł na drewno lub węgiel) piec c.o. na pellet jest praktycznie samoobsługowy, gdyż większość funkcji jest zautomatyzowana (samodzielne gaszenie, podawanie pelletu, rozpalanie, czyszczenie itp.).

 Kocioł na pellet – inne zalety: niski koszt ogrzewania, wygoda, czystość itd.

 Warto podkreślić, że piec na pellet (np. ze sklepu internetowego 499.pl) generuje niższy, całościowy koszt ogrzewania domu. Tanie ogrzewanie jest wynikiem ceny pelletu, która w porównaniu z węglem, gazem bądź innym paliwem jest niższa. Oszczędność wynika również z wyższej kaloryczności pelletu i tym samym uzyskania większej energii cieplnej, stabilnej ceny pelletu (paliwo rodzime, odnawialne z gwarancją dostaw) oraz automatycznym ustawieniu temperatury/mocy adekwatnej do potrzeb (weryfikacja temp. otoczenia itd.). Dodatkowo, oprócz tego, że cena pelletu jest niska, to również cena pieca na pellet nie różni się znacznie od pozostałych kotłów. Do innych zalet tego typu kotłów zalicza się m.in. czystość użytkowania (worki są suche, nie brudzą), wygodę (automatyzacja, sporadyczne doglądanie kotłowni) oraz bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (10)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz