Materiał Partnera

Zalety korzystania z ekogroszku

Zalety korzystania z ekogroszku

Strefa klimatyczna, w której znajduje się Polska, wymaga tego, aby przez większą część roku ogrzewać domy. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się ekologicznym aspektom wykorzystywanych materiałów opałowych. Jednocześnie każdy chce, aby wybrana przez niego forma ogrzewania była opłacalna dla domowego budżetu. Dlatego właśnie ekogroszek wydaje się tak dobrym rozwiązaniem. Dlaczego warto postawić na to paliwo?

Ekogroszek – co to takiego?

Ekogroszek jest uznawany za jedno z najprzyjaźniejszych dla środowiska paliw służących do ogrzewania budynków. Produkuje się go z węgla kamiennego i brunatnego o bardzo wysokiej kaloryczności. Charakteryzuje się on tym, że nie zawiera wiele siarki oraz wody. Ponadto cechuje go niska spiekalność.

To paliwo stałe jest ekologiczne tylko wtedy, kiedy jest opatrzone odpowiednim certyfikatem. Niestety nie wszyscy sprzedawcy ekogroszku są do końca uczciwi. Dlatego kupując ekogroszek, należy zwracać uwagę, czy jego skład opiera się na węglu brunatnym i kamiennym. Niekiedy przedsiębiorcy, chcąc obniżyć koszty produkcji, dodają do niego różnego rodzaju lepiszcza czy miał węglowy. Wówczas ekogroszek nie będzie już tak dobrze ogrzewał domu” – mówi ekspert z firmy Wegiel-sklad.pl.

Jakie korzyści płyną ze stosowania ekogroszku?

Decydując się na ogrzewanie domu ekogroszkiem, trzeba zamontować odpowiedni kocioł. Niektórych zniechęcają koszty tej inwestycji. Jednak wystarczy wykonać tylko kilka obliczeń, aby przekonać się, jak szybko się ona zwróci. Palenie ekogroszkiem nie nadwyręży niczyjego budżetu. Jest to jedno z tańszych paliw opałowych.

Ponadto kotły takie to zwykle nowoczesne urządzenia. Są one wyposażone w funkcjonalne podajniki, które automatycznie dozują odpowiednią ilość ekogroszku. Dzięki temu ogrzewanie domu jest bardzo wygodne i nie wymaga ciągłego dostarczania paliwa do kotła. O dorzucaniu ekogroszku do kotła trzeba pamiętać 2 razy w tygodniu.

Nie mniejsze znaczenie mają proekologiczne walory takiego rozwiązania. Wybór i  ekogroszku wykorzystywanie go przyczynia się do znacznie mniejszej emisji gazów cieplarnianych. Dzieje się tak, gdyż paliwo to ma niską zwartość siarki, a także jest opałem wysokoenergetycznym. W związku z tym do ogrzania domu jest potrzebna jego stosunkowo mała ilość, co przekłada się na ograniczoną produkcję zanieczyszczeń. Poza tym ekogroszek spełnia wszystkie restrykcyjne przepisy unijne dotyczące niskiej zwartości siarki.

Nie można zapomnieć o tym, że niska cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością ekogroszku. Jeżeli wybrany zostanie zbyt tanie paliwo, istnieje duże ryzyko, że będzie trzeba zużyć go więcej do ogrzewania domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz