Artykuł sponsorowany

Zalety i wady klimatyzacji oraz jej utrzymanie

Zalety i wady klimatyzacji oraz jej utrzymanie

Klimatyzacja przez wiele lat cieszyła się złą sławą, rzekomo negatywnie wpływając na jakość powietrza, którym oddychamy we wnętrzach. Dziś bez klimatyzatora nie obejdzie się żadna nowoczesna firma, restauracja czy samochód, a doceniają go też przeciętni użytkownicy, montując w domach prywatnych.


Plusy i minusy systemów klimatyzacyjnych

Klimatyzatory, jak większość innowacyjnych instalacji, budzą wiele kontrowersji, u jednych wywołując okrzyk zachwytu nad ich rewelacyjnym działaniem, u innych budząc odruch niechęci i obawy przed konsekwencjami takiego rozwiązania. Planując instalację klimatyzacji w domu lub firmie, warto przede wszystkim poznać wszystkie aspekty działania systemu i przeanalizować wynikające z niego korzyści oraz ewentualne strony negatywne. Nie można powiedzieć o tym systemie, że jest idealny, podobnie, jak nie ma idealnych lodówek, pralek czy samochodów. Zalety są jednak bardzo wymierne i zazwyczaj okazuje się, że niewielki dyskomfort jest nieistotny przy wielu korzyściach. 


Systemy klimatyzacji bywają różne, dlatego ostateczne efekty zależą też od wyboru tego właściwego, nie tylko chłodzącego, ale też kontrolującego poziom wilgotności we wnętrzu. Do podstawowych atutów tych urządzeń można zaliczyć łatwy montaż, niezależny od etapu budowy domu, a także brak kabli łączących poszczególne urządzenia w domu. Walorem jest też prosty system obsługi z opcją programowania wymaganej temperatury oraz możliwość dobrania mocy do potrzeb i wielkości konkretnego pomieszczenia. Do negatywnych stron można zaliczyć hałas, jaki generują klimatyzatory, nawet te, których część montowana jest na zewnątrz budynku. Klimatyzacja oznacza też zimne powiewy powietrza, mogące negatywnie oddziaływać na osoby z reumatyzmem. Podwyższone ciśnienie we wnętrzu u osób wrażliwych może też wywoływać migrenowe bóle głowy.

Jak dbać o klimatyzację, aby dobrze działała?

Klimatyzator jest takim samym urządzeniem, jak wszystkie inne elementy wyposażenia wnętrz z grupy AGD i podobnie jak one wymaga okresowej konserwacji. Nieumyta lodówka po wielu miesiącach użytkowania nie tylko wygląda mało estetycznie, ale też jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Klimatyzator wyposażony jest w specjalny filtr, który zatrzymuje cząsteczki zanieczyszczeń. Po dłuższym okresie jego funkcjonowania filtr zanieczyszcza się i traci swoją przepustowość. Zgromadzone na jego powierzchni drobiny pochodzenia biologicznego mogą być zaczątkiem rozwijających się grzybów i innych drobnoustrojów, które wraz z powietrzem wtłaczane są do pomieszczenia. Zaliczają się do nich wywołujące zapalenie płuc bakterie Legionella. 


Zapchany filtr wpływa też na działanie klimatyzatora, który pracuje z większym wysiłkiem, a mniejszą wydajnością, przy okazji zużywając więcej energii elektrycznej. Czyszczenie klimatyzacji okresowo można przeprowadzać samodzielnie, usuwając zanieczyszczenia powierzchniowe suchą szmatką lub wodą z obojętnym środkiem myjącym. Gruntowne czyszczenie warto powierzyć specjalistom takim jak np. Inter-Klima. Chłodnictwo i klimatyzacja, oferującym zarówno montaż systemów, jak i ich okresowe przeglądy. Specjaliści nie tylko wykonają odpowiednią dezynfekcję całej instalacji, ale wcześniej dokonają pomiarów i dobiorą najbardziej odpowiednią metodę oraz wymagane, bezpieczne dla ludzi i zwierząt środki chemiczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz