Artykuł sponsorowany

Zalety budynków o konstrukcji drewnianej

Zalety budynków o konstrukcji drewnianej

Choć konstrukcje drewniane budynków nie są tak popularne jak konstrukcje wykonane w innych technologiach, mają wiele zalet. Przede wszystkim są lekkie, można je stawiać w każdej porze roku i nie stanowią większych problemów z przebudową. Znacznie lepsze od drewna litego jest drewno klejone warstwowo, które nie pęka i jest bardziej odporne na ogień od stali.

Co daje konstrukcja drewniana?

Drewno to materiał ekologiczny, a do tego wytrzymały i elastyczny. Technologia drewnianych konstrukcji niesie ze sobą wiele zalet. Drewno cechuje zdolność do samoregulacji wilgotności, co pozwala stworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzu. Ściany z drewnianą konstrukcją nie kumulują w sobie energii ciepła z podwórka lub z wnętrza. W ten sposób ogrzewa się jedynie powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. Drewniana konstrukcja budynków i magazynów, połączona z nowatorskim rozwiązaniem ścian nośnych, pozwala zmniejszyć koszty budowy nawet o połowę. Dodatkowo ściany są ocieplone styropianem o grubości 10 cm. Pod względem wyglądu nie różnią się one od ścian murowanych.

Drewno a budynki murowane

Postawienie konstrukcji drewnianej jest znacznie szybsze niż stosowanie innych technologii. Można je stawiać niezależnie od pory roku, lecz trzeba mieć na uwadze, ze wylewany fundament potrzebuje dodatnich temperatur. Drewniane konstrukcje charakteryzują się niskim ciężarem, dzięki czemu sprawdzają się w skomplikowanych warunkach gruntowych i hydrologicznych. W porównaniu do budynków murowanych, znacznie łatwiej jest je przebudować. Budynki o drewnianej konstrukcji są także odporne na silne obciążenia spowodowane warunkami atmosferycznymi.  

Cechy drewna klejonego warstwowo

Jednym z najlepszych materiałów konstrukcyjnych jest drewno klejone warstwowo. Pod względem cech fizycznych i użytkowych jest znacznie lepsze niż drewno lite, stal, żelbet, aluminium czy beton. Nie ulega degradacji pod wpływem agresywnych czynników chemicznych, takich jak kwasy i zasady. Nie niszczeje przez wilgoć, grzyby czy owady. Drewno klejone cechuje sztywność zależna od ilości warstw. Spełnia także wszelkie normy przeciwpożarowe i brew powszechnej opinii jest bardziej odporne na działanie ognia niż stal. Nie pęka jak beton czy żelbet ani nie uplastycznia się jak stal lub aluminium. Specjalista z firmy Roanbud w Bytomiu dodaje: Właściwości konstrukcyjne oraz lekkość drewna klejonego umożliwiają kształtowanie wyszukanych i oryginalnych form budynku.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz