Materiał Partnera

Zalety akumulatorów żelowych

Zalety akumulatorów żelowych

Rozwój technologii w świecie motoryzacji sprawił, że obecnie mamy możliwość wyboru spośród różnych rodzajów baterii, których wydajność jest coraz wyższa. Jednym z dostępnych na rynku modeli jest akumulator żelowy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się to rozwiązanie oraz jakimi zaletami wyróżnia się ta nieustannie zdobywająca nowych zwolenników bateria.

Akumulator żelowy – budowa i zastosowanie

Akumulator tego typu należy do akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem w postaci żelu, który powstaje na skutek zmieszania kwasu siarkowego z krzemionką. Akumulator żelowy pojawił się na rynku po raz pierwszy w USA w latach 60. XX wieku i stosowany był jako źródło energii, zasilające urządzenia pokładowe w przyczepach kempingowych. Obecnie zakres ich wykorzystywania jest znacznie szerszy.

Nowoczesne akumulatory z żelowym elektrolitem z powodzeniem stosowane są także w samochodach osobowych. Szczególnie zaś w tych pojazdach, które wymagają długotrwałego zasilania oraz w autach z systemem start&stop bądź z coraz popularniejszym napędem hybrydowym i systemem odzyskiwania energii w trakcie hamowania.

Jakie zalety posiada akumulator żelowy?

Akumulatory żelowe nowej generacji wyróżniają się wieloma cennymi właściwościami. Pośród nich zaś do najważniejszych zalet możemy zaliczyć ich pojemność, która obecnie jest zdecydowanie większa. Kolejną ogromną zaletą tego typu baterii jest ich wysoka odporność na wstrząsy, uderzenia oraz wibracje. W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów, nie musimy ich stawiać w pozycji poziomej. Dalej – akumulatory żelowe doskonale radzą sobie w niskich temperaturach. Nie tracą one zatem swojej sprawności podczas trwania zimy, kiedy termometry wskazują wartości poniżej zera. Uruchomienie silnika w takich warunkach nie stanowi problemu – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy emu, która specjalizuje się w sprzedaży akumulatorów.

Dlaczego jeszcze warto inwestować w akumulator żelowy?

Z pewnością za wyborem baterii żelowej przemawia również fakt, że w ich przypadku nie ma konieczności uzupełniania elektrolitu. Żel w przeciwieństwie do substancji ciekłych nie wyparowuje. Z uwagi na to, akumulatory tego typu określane są jako bezobsługowe. Ponadto dzięki żelowej konsystencji elektrolitu nie dochodzi do jego wycieków, a co za tym idzie nie ma ryzyka wystąpienia korozji – dodaje nasz rozmówca.

Jak widać akumulatory żelowe posiadają wiele zalet. A na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Wybór nowego akumulatora

Wybierając akumulator żelowy do samochodu, należy się kierować takimi samymi kryteriami, jak podczas zakupu baterii innego typu. A zatem musimy wziąć pod uwagę jej pojemność i prąd rozruchowy oraz biegunowość.

Pamiętajmy także o tym, aby nie eksperymentować przy zakupie nowego akumulatora i wybierać jedynie sprawdzonych sprzedawców, specjalizujących się w dystrybucji znanych i dobrych marek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz