Materiał Partnera

Zakup opon całorocznych, czy warto?

Zakup opon całorocznych, czy warto?

Opony całoroczne to wygodne rozwiązanie, gdy nie masz miejsca do przechowywania drugiego kompletu – ale nie tylko wtedy. To również  oszczędność finansowa. Jest to jednak rozwiązanie, które posiada również pewne wady. Czy warto decydować się na zakup uniwersalnych opon całorocznych i w jakich przypadkach jet to korzystna opcja? Jakie są za i przeciw, jak chodzi o zakup tego rodzaju ogumienia?

Opony całoroczne to uniwersalne ogumienie przystosowane do stosowania zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Głębokość bieżnika pozwala na zatrzymanie przyczepności na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a na suchej drodze nie powoduje nadmiernego oporu. Dzięki temu – przynajmniej teoretycznie – opony tego rodzaju powinny zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy i optymalne spalanie. Jak informuje ekspert firmy Fredopony, bardzo wiele zależy od jakość opon i ich stanu. Bezwzględnie należy kupować dobre markowe ogumienie, a także nie doprowadzać do jego nadmiernego zużycia. Przestrzegając tych zasad, można pokusić się o wybór opon całorocznych. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Niższe koszta

Wybór opon sezonowych wiąże się z poniesieniem większych kosztów. Należy zaopatrzyć się w dwa komplety, zatem może dojść do sytuacji, gdy w krótkim czasie będziemy zmuszeni ponieść dwukrotny – wcale niemały watek. W przypadku opon całorocznych płacisz tylko raz.

Wygoda

Opon nie trzeba wymieniać, nie musimy więc pamiętać o tym obowiązku ani odwiedzać warsztatu. Odpada też konieczność przenoszenia opon i składowania ich w garażu czy piwnicy. Jeśli nie masz gdzie trzymać dodatkowego zestawu, opony całoroczne mogą okazać się wygodną opcją.

Brak przykrych niespodzianek na drodze

Mając opony całoroczne, nie musisz martwić się o to, że pierwszy śnieg zaskoczy cię niczym drogowców w grudniu. Jest to dobre rozwiązanie dla niedoświadczonych kierowców, którzy nie potrafią jeszcze przewidywać sytuacji i nie wykształcili podstawowych nawyków.

Jakieś wady?

Opony z tej kategorii mają również pewne wady. Ich Bieżniki  są mniej precyzyjnie dopasowane do warunków panujących na drodze. Ogumienie zapewnia zatem mniejszą precyzję hamowania i gorszą przyczepność. Gorzej radzi sobie na zaśnieżonej i oblodzonej drodze.

Opony całoroczne nie sprawdzają się również, jeśli kierowca bardzo intensywnie użytkuje pojazd. Wówczas bardziej opłaca się od razu zainwestować w dwa komplety ogumienia. Kompromisy nie zawsze są dobre i wszystko zależny od konkretnych potrzeb użytkownika pojazdu.

Opracowanie:
Jeżyki 7
tel. 887 166 313
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz