Artykuł sponsorowany

Zakres kompetencji radcy prawnego – reprezentacja i doradztwo

Zakres kompetencji radcy prawnego – reprezentacja i doradztwo

Radca prawny i adwokat – to dwa różne zawody, ale mimo to nie potrafimy ich do końca rozróżnić. Szczególnie niewielka jest świadomość zakresu obowiązków radcy prawnego, które są jednak inne od kompetencji adwokata. Obie profesje łączy przedmiot, jakim jest prawo, oraz działalność w przestrzeni zarówno doradztwa, jak i reprezentacji klienta. Przyjrzymy się bliżej, czym zajmuje się radca prawny.

Zakres pracy

W Polsce radca prawny definiowany jest jako zawód zaufania publicznego. Wykonująca go osoba świadczy pomoc prawną. Obejmuje ona liczne sfery działalności, w tym porady prawne oraz konsultacje, sporządzanie opinii, opracowywanie aktów prawnych oraz reprezentację klienta przed sądami i urzędami jako obrońca lub pełnomocnik. W tym charakterze też zawód radcy prawnego jest pokrewny do zawodu adwokata – wykonawcom obu zawodów przysługuje tytuł mecenasa. Podstawową różnicą jest możliwość wykonywania zawodu przez radcę przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy, której adwokaci są pozbawieni. Usługi radcy prawnego świadczy w swojej kancelarii Edyta Bryda.

Z usług radcy prawnego korzystają zarówno osoby prywatne, jak i podmioty gospodarcze. Te ostatnie uzyskać u niego mogą opinię prawną, poradę, wyjaśnienie w zakresie stosowania prawa. Radca może reprezentować podmiot w postępowaniu sądowym, administracyjnym lub przed innym organem orzekającym – jako pełnomocnik lub jako obrońca. Uczestniczy on również w rokowaniach dążących do nawiązania, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego oraz informuje organy podmiotu o zaistniałych zmianach, uchybieniach.

W zakresie jego kompetencji leży także opiniowanie pod względem prawnym projektów oraz aktów prawnych, prowadzenie i aktualizacja rejestru wydawanych przepisów.

Osoby prywatne mogą liczyć na pomoc radcy prawnego w postaci konsultacji, najczęściej z zakresu prawa rodzinnego oraz prawa spadkowego. Może on też reprezentować swojego klienta w sprawach majątkowych, rodzinnych, a także ubezpieczeniowych.



Wymagania i warunki pracy

Kancelarię radcy prawnego otworzyć może osoba z tytułem magistra w kierunku studiów prawniczych, korzystająca z pełni praw publicznych, pełnej zdolności do czynności prawnych, która odbyła aplikację radcowską i złożyła egzamin radcowski.

Alternatywą dla prowadzenia własnej kancelarii lub zatrudnienia w niej, radca prawny może szukać pracy w instytucji albo firmie. Bez względu na profil działalności podmiotu, konieczna jest współpraca z prawnikami, którzy zajmują się prawnymi aspektami pracy firmy na bieżąco.  W dużych organizacjach tworzone są całe działy i zespoły radców prawnych zajmujących się tymi kwestiami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz