Materiał Partnera

Zakres działania i zalety agencji pośrednictwa pracy

Zakres działania i zalety agencji pośrednictwa pracy

Osoby poszukujące zatrudnienia mają kilka możliwości. Mogą zarejestrować się w urzędzie pracy, odpowiadać na oferty prasowe lub internetowe, samodzielnie rozsyłać aplikacje. Czasem możliwy jest bezpośredni kontakt z pracodawcą lub znalezienie pracy przez znajomego. Innym rozwiązaniem jest też współpraca z prywatną agencją pośrednictwa pracy. Tej opcji przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

Zalety i wady agencji

Jak każda inna metoda poszukiwania zatrudnienia, także agencja pracy ma swoje zalety oraz wady. Oferty, którymi dysponuje biuro pośrednictwa, są zazwyczaj atrakcyjniejsze i dotyczą wyższych stanowisk niż te na przykład w urzędzie pracy. Daje ono kandydatom również możliwość pozostawienia swoje kwestionariusza. Dzięki temu nawet jeśli nie zostaniemy przyjęci do pracy, o którą się staraliśmy, agencja będzie mogła skontaktować się z nami, gdy pojawi się inna oferta odpowiadająca naszym kwalifikacjom.

Pośrednik dokonuje surowej selekcji pracowników, jednak trudno uznać to za wadę w przypadku stanowisk kierowniczych i im podobnych pod względem zakresu obowiązków. Innym zarzutem stawianym agencjom pracy jest preferowanie interesów pracodawcy. Nie znajduje to pokrycia w rzeczywistości, ponieważ znalezienie pracy dla kandydata wiąże się z korzyściami dla pośrednika – i z tego powodu będzie on starał się pomóc nam znaleźć zatrudnienie. Jednak niewątpliwą zaletą biura pośrednictwa jest to, że często ma w swojej ofercie pracę w kraju oraz za granicą, co znacząco poszerza nasze możliwości.

Usługi w zakresie pośrednictwa pracy stałej oraz tymczasowej prowadzi agencja M Global.

Rodzaje agencji

Praca agencji pośrednictwa pracy obejmuje trzy sfery: pomoc w znalezieniu zatrudnienia, doradztwo personalne, organizację zatrudnienia w pracy tymczasowej. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów agencji, których zakres działalności różni się od siebie i odnosi się do wszystkich lub wybranych sfer działalności.

Najpowszechniejsza, agencja pośrednictwa pracy, prowadzi rekrutację pracowników do firm w Polsce i za granicą. Nieco inny charakter ma agencja headhunterska, która sama poszukuje pracowników. Propozycje pracy dotyczą zazwyczaj specjalistów w określonych dziedzinach oraz wysoko płatnych stanowisk. Agencja doradztwa zawodowego zajmuje się wskazaniem możliwości rozwoju osoby poszukującej zatrudnienia, doradza w kwestii ścieżki kariery. Ostatni rodzaj to agencja pracy tymczasowej – jak wskazuje nazwa, poszukuje ona pracowników zatrudnionych na określony czas, najczęściej sezonowo. W Polsce pracodawcy często korzystają z usług agencji, zatrudniając pracowników z Ukrainy.

Biuro pośrednictwa zajmuje się przebiegiem wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem tymczasowym, a nierzadko też zapewnia dojazd do miejsca pracy i zakwaterowanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz