Materiał Partnera

Zagrożenia i konsekwencje wynikające z zatrudnienia opiekunki osób starszych bez umowy

Zagrożenia i konsekwencje wynikające z zatrudnienia opiekunki osób starszych bez umowy

Społeczeństwo całej Europy, w tym Polski, można uznać za starzejące się. Już dzisiaj dane statystyczne demograficzne, wskazują, że przyrost naturalny drastycznie spada, a odsetek seniorów wynosi kilkanaście procent. Do 2050 roku, może on nawet wzrosnąć do ponad 30%. W dużej mierze zatem państwa promują politykę prorodzinną, a na rynku oferowane są nowe usługi dla emerytów. Mowa o wyższym poziomie pomocy lekarskiej geriatrycznej, czy też o profesjonalnej opiece nad osobami starszymi. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na sposób zatrudnienia opiekunek!

Zatrudnianie opiekunek „na czarno” z perspektywy pracodawcy

Rodziny osób starszych, nad którymi należy pełnić opiekę wielokrotnie całodobową, często wybierają opcję zatrudniania np. opiekunek z Ukrainy na czarno. To wtedy pracodawcy, analizują tylko i wyłącznie aspekt finansowy, nie zwracając uwagi między innymi na bezpieczeństwo swoich bliskich. Zatrudnianie opiekunek na czarno to bardzo duże ryzyko. Po pierwsze, wielokrotnie taka forma współpracy, nie gwarantuje wybrania osoby o unikalnych kompetencjach opieki geriatrycznej, która musi opierać się również na podstawowej znajomości dziedziny pielęgniarstwa. W przypadku nieodpowiedniego traktowania seniora, czy też wypadku, pracodawca nie ma możliwości wyciągnięcia konsekwencji. Wielokrotnie zatem opiekunka „na czarno” to inwestycja w nieprofesjonalną osobę, która nie będzie w stanie radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Niestety wpuszczanie obcych osób do domu, niekiedy kończy się również innymi nieprzyjemnymi zdarzeniami, od kradzieży począwszy…

Wspomnieć należy również o skarbowych konsekwencjach takich działań. Grzywny za zatrudnienie pracowników na czarną, są dzisiaj ogromne, a kontrole mogą być zsyłane, nawet przez donosy wysyłane do urzędów przez „życzliwych” sąsiadów. Niekiedy nawet konsekwencje są bardziej poważne i dotyczą kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.Praca „na czarno” – konsekwencje dla opiekunki

Nawet jeśli opiekunka pracująca „na czarno” ma wysokie kwalifikacje, miłe usposobienie i szybko nawiązuje kontakt z seniorem, nie rekompensuje to takiej osobie, w ujęciu długoterminowym wielu strat, które niesie taka forma zatrudnienia. Warto podkreślić bowiem, że w przypadku pracy „na czarno” nie ma mowy o opłacaniu składek zdrowotnych i emerytalnych, czy o wykupowaniu dodatkowego ubezpieczenia. Nieszczęśliwe wypadki w miejscu pracy, będą wiązały się z poważnymi konsekwencjami – np. brakiem możliwości darmowego leczenie. Istotne jest również to, że opiekunka zatrudniona nielegalnie, nie pracuje na własną emeryturę, co w przyszłości może być dla niej bardzo bolesne.

Podkreślić należy również to, że w przypadku wykrycia pracy „na czarno”, również i pracownik może uzyskać wysoką grzywnę. W przypadku osób między innymi z Ukrainy, w szczególnym przypadkach, taka forma pracy, może wiązać się z deportacją i problemami z przekraczaniem granic Unii Europejskiej. Jedynym wyjściem jest poszukiwanie zatrudnienia w agencjach dla opiekunek, którymi powinni zainteresować się również rodziny seniorów. Szczególną, uczciwą oraz atrakcyjną finansowo ofertę, przedstawia dla nich firma Opieka nad Seniorem w Domu, z której zaletami, zapoznasz się odwiedzając jej dedykowaną stronę www.

Opracowanie:
Łódź, Wygodna 29
tel. 503 356 645
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz