Materiał Partnera

Zagęszczarki i ich rola na placach budów

Zagęszczarki i ich rola na placach budów

Z pewnością niejeden raz miałeś okazję widzieć plac budowy. Liczba i różnorodność maszyn, które się tam znajdują mogą przytłoczyć każdą osobę spoza branży. Wszystkie one są niezbędne, aby można było sprawnie oraz szybko stawiać budowle oraz realizować inwestycje. Te skomplikowane urządzenia wyręczają człowieka podczas wielu bardzo ciężkich robót. Należą do nich także zagęszczarki. Czym są i jakie jest ich zdanie?

Czym jest i jak zbudowana jest zagęszczarka?

Zagęszczarka w żargonie branżowym bywa często nazywana skoczkiem. Określenie to sporo mówi o sposobie jej pracy. Każde takie urządzenie składa się z metalowej płyty – jest to jej najważniejsza część. Płyta ta napędzana jest za pomocą silnika. Ten z kolei może być spalinowy lub elektryczny. Dzięki niemu płyta wprawiana jest w ruch i z dużą siłą odbija się od podłoża, co skutkuje jego odpowiednim ubiciem.

Pod obudową zagęszczarki znajdują się także dwa wałki mimośrodkowe, które wchodzą w skład układu wibracyjnego. Ponadto sprzęt ten jest zbudowany z amortyzatora, przekładni oraz wyłącznika.

Rodzaje i cechy zagęszczarek

Zagęszczarki można podzielić na wibracyjne oraz płytowe. Pierwsze z nich są wykorzystywane na dużych budowach, gdyż ich parametry pozwalają na wykonywanie naprawdę ciężkich robót. Natomiast modele płytowe świetnie sprawdzą się w użytku komercyjnym, przy mniejszych, domowych pracach, takich jak na przykład przygotowanie ziemi na działce do położenia na niej bruku.

Ten sprzęt budowlany występuje w różnych wersjach, jeżeli mieć na uwadze sposób ich prowadzenia. Wyróżnia się zagęszczarki samoprzesuwane, kroczące, ręcznie prowadzone, a także ręcznie prowadzone nawrotne. Szczególnym rodzajem są zagęszczarki podczepianie, które przyczepia się do maszyn – na przykład do ciągnika.

 Jakie parametry określają ten sprzęt? Urządzenia do ubijania charakteryzuje się przez:

  • masę zagęszczarki (kg)
  • wymiary płyty roboczej zagęszczarki (mm)
  • częstotliwość wibracji (Hz)
  • wartość siły odśrodkowej (kN)
  • głębokość zagęszczania (cm)
  • prędkość roboczą (m/s)

Przy jej wyborze warto także zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje.

Gdzie zastosowanie znajdują zagęszczarki?

Zagęszczarki, które są dostępne w ofercie Wypożyczalni Sprzętu Budowlanego P.Bach, to sprzęt nieoceniony na każdym placu budowy. Wykorzystuje się je do wyrównywania podłoża, a także przygotowania ziemi do kładzenia na niej nawierzchni. Dlatego mają zastosowanie zarówno w miejscu, gdzie właśnie budowany jest nowy dom, jak i podczas remontów, napraw i budowy dróg.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz