Materiał Partnera

Zadbaj o układ hamulcowy swojego samochodu!

Zadbaj o układ hamulcowy swojego samochodu!

Jednym z najszybciej eksploatujących się podzespołów samochodowych jest układ hamulcowy, którego wszystkie elementy są bardzo ważne nie tylko dla komfortu jazdy, ale również bezpieczeństwa drogowego. To dlatego należy zadbać o regularne wizyty w zakładach mechaniki i elektroniki pojazdów, które wymienią klocki hamulcowe, naprawią tarcze hamulcowe i zarekomendują odpowiedni płyn hamulcowy.

Z usług, jakiego warsztatu skorzystać?

Jeśli chcesz, aby Twój samochód, a także jego układ hamulcowy działał bez zarzutów na najwyższych obrotach, powinieneś podjąć współpracę z szeroko wyspecjalizowanym zakładem mechaniki i elektroniki pojazdów, który zajmuje się naprawami bieżącymi wszystkich systemów samochodowych (np. montaż i naprawa instalacji LPG, wymiana rozrządu, naprawa sprzęgła, serwis klimatyzacji, regeneracja pomp kierowniczych), wulkanizacją, czy też remontami kapitalnymi silników. Dobry zakład poznasz również po tym, czy oferuje diagnostykę komputerową, która wymaga posiadania nowoczesnego parku maszynowego. Takim wyróżnia się warsztat motoryzacyjny AZ Motor Serwis Andrzeja Żuka, którego pracownicy przed naprawami układu hamulcowego wnikliwe badają jego stan. Na ocenę składa się kontrola zużycia okładzin ciernych, klocków hamulcowych, zużycia tarcz hamulcowych, analiza stanu technicznego tłoczków, prowadnic i elektrycznych zaworów doprowadzających płyn, a także zaworów odpowietrzników.

Objawy uszkodzonego układu hamulcowego

Do objawów uszkodzonego układu hamulcowego zalicza się przede wszystkim wydłużony czas procesu hamowania oraz zmniejszona jego skuteczność. Istotną wskazówką może być również charakterystyczne stukanie, czy też postępujące problemy między innymi z układem zawieszenia – amortyzatorami, czy łożyskami. Uszkodzony układ hamulcowy znacznie wpływa również na przyśpieszone zużycie bieżnika opony, a także na nieprawidłowe wyważenie kół. Ważne jest zatem, aby często wymieniać płyn hamulcowy, a także klocki, oraz poddawać auto pełnej diagnostyce technicznej i komputerowej w szeroko wyspecjalizowanym warsztacie. 

Porady dotyczące klocków hamulcowych

Najważniejszą poradą dotyczącą klocków hamulcowych jest wybór tych od sprawdzonych producentów. Dzięki temu komfort jazdy znacznie się poprawi, a bezpieczeństwo całego układu hamulcowego wzrośnie. Dobre klocki hamulcowe pozwalają również na wydłużenie żywotności tarcz hamulcowych. Należy jednak pamiętać o tym, aby po wymianie klocków przez pierwsze kilka dni unikać gwałtownych hamowań. Zawsze poproś również o sprawdzenie ich stanu przy działaniach wulkanizacyjnych. Ostatnią ważną wskazówką jest kupowanie klocków hamulcowych wyposażonych w specjalne czujniki – w przypadku nowszych samochodów, komputer pokładowy poinformuje o wszelkich nieprawidłowościach.

Opracowanie:
Kraków, Kobierzyńska 112 lok. a
tel. 12 415 00 58
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz