Materiał Partnera

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego czworonoga – czipowanie psów i kotów

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego czworonoga – czipowanie psów i kotów

Najlepsze lecznice dla zwierząt towarzyszących, zajmują się szczepieniami, odrobaczaniem, zwalczaniem pasożytów wewnętrznych, leczeniem chorób wewnętrznych, dermatologią i stomatologią weterynaryjną, dietetyką, chirurgią miękką – sterylizacja, szycie ran, wycinanie guzów – a także przeprowadzaniem szerokich badań diagnostycznych: krwi, moczu, kału, wymazów i zeskrobin, czy innych szybkich testów specjalistycznych takich, jak EKG. Profilaktyka i ratowanie życia zwierząt domowych, to zatem bardzo szeroka dziedzina, na którą dzisiaj składa się także przygotowywanie paszportów dla psów/kotów, a także ich czipowanie. Nie tylko dbanie o zdrowie pupili jest ważne. Elektroniczne oznakowanie to gwarancja wysokiego bezpieczeństwa naszych mniejszych przyjaciół.

Dlaczego warto czipować psy, koty, a nawet króliki?

Psy, koty, króliki i inne zwierzęta towarzyszące, które wyprowadzamy na spacery, czy wypuszczamy w ogrodach, powinny być czipowane ze względów bezpieczeństwa. Czasem zrywają się one za smyczy przestraszone różnymi czynnikami, gnają za osobnikami płci żeńskiej w fazie cieczki, czy też postanawiają powędrować po okolicy – to niestety wielokrotnie powoduje, że nie wracają one do domów. Nie zawsze jest to związane z tym, iż się one zgubiły. Niekiedy dochodzi do uprowadzeń wartościowych ras psów i kotów, czy też zgłoszenia „bezpańskiego” zwierzęcia do straży miejskiej, która przekaże czworonoga do schroniska. Odpowiedni czip, pozwoli zatem uchronić właściciela przed utratą przyjaciela, a zwierzę przez różnymi niebezpieczeństwami.

Zalety czipowania, a także udogodnienia, które ono przynosi

Według danych statystycznych elektroniczne znakowanie zwierząt przyczyniło się do zmniejszenia bezdomności psów oraz kotów w dużych miastach. Jest to między innymi efekt tego, że dzisiaj we wielu większych miejscowościach, gdzie działa straż miejska, funkcjonariusze są wyposażeni w czytniki czipów, co pozwala błyskawicznie zwrócić czworonoga jego właścicielowi. Warto również wiedzieć o tym, że czip naszego milusińskiego jest ważnym elementem wtedy, kiedy planujemy ze zwierzakiem wyruszyć w podróż do któregoś z państw Unii Europejskiej, brak odpowiedniego zaświadczenia może być ukarany bardzo dużą grzywną, bądź problemami na lotniskach i granicach. Jeśli chodzi o techniczne zalety czipów, warto wiedzieć, że nie wywołują one reakcji alergicznych, ich rozmiar przypomina ziarenko ryżu, nie przynoszą one dyskomfortu psom, czy kotom, a także ich szczepienie nie przynosi im bólu. Elektroniczne mikroprocesory, wstrzykiwane są zaś najczęściej podskórnie na szyi lub też między łopatkami.

Jak przeprowadzane jest czipowanie zwierzęcia?

Aby móc dokonać zaczipowania zwierzęcia, musi ono przejść najpierw określone badania, lub mieć potwierdzony status zdrowotny, z poprzednich regularnych kontroli weterynaryjnych. Następnie dokonuje się wypełnienia odpowiednich dokumentów, okazania dowodu tożsamości i książeczki szczepień psa/kota, a także dokumentu potwierdzającego prawo do danego zwierzęcia – np. rodowód. Niezwykle ważne są również aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Po przejściu procedury przygotowawczej, zabieg wczepienia trwa bardzo szybko. Cała wizyta nie powinna być dłuższa, niż kilkanaście minut, a kończy się ona wydaniem odpowiedniego certyfikatu i zarejestrowaniem czipu w specjalnej elektronicznej bazie. Jeśli zatem nie tylko zależy Ci na zdrowiu Twojego psa, kota, czy królika, udaj się do Gabinetu weterynaryjnego Piotra Kruszewskiego, w celu wykonania mikroprocesorowego oznakowania podskórnego! 

Opracowanie:
Skwierzyna, Jana III Sobieskiego działka 162 lok. 1
tel. 519 590 999
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz