Artykuł sponsorowany

Zaćma starcza – poszczególne objawy, rodzaje oraz leczenie

Zaćma starcza – poszczególne objawy, rodzaje oraz leczenie

Zaćma to dość problematyczna choroba oczu, z którą boryka się wiele osób nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Zaćma to inaczej mówiąc zmętnienie soczewki oka, które to najczęściej objawia się w postaci zaćmy starczej. Istnieją jednak inne rodzaje zaćmy będące najczęściej wynikiem urazów lub przyjmowania kortykosteroidów. Warto dowiedzieć się o tym nieco więcej, dzięki czemu będziemy w stanie odpowiednio szybko zareagować na objawy.

Zaćma – podstawowe kwestie

Jak już zdołaliśmy ustalić we wstępie, najczęściej spotykaną odmianą zaćmy jest zaćma starcza. Niestety, przyczyny występowania tego rodzaju zaćmy nie są w stu procentach znane. W efekcie, wiadomo, że zaćmę starczą wywołuje sam proces starzenia się w połączeniu z zaburzeniami metabolicznymi. Jak łatwo więc można zauważyć, trudno uniknąć przyczyn występowania zaćmy starczej, jako że proces starzenia się dotyczy każdego z nas. Istnieje jednak oczywiście możliwość leczenia tego rodzaju zaćmy, o czym więcej informacji zamieściliśmy poniżej. Na początek, chcielibyśmy jednak wyjaśnić jeszcze parę podstawowych kwestii związanych z zaćmą.

W przypadku zaćmy trzeba także wiedzieć o tym, że występuje ona także u osób młodszych, które to padają ofiarą tej choroby w przypadku borykania się z problemami wynikającymi z krótkowzroczności, a także cukrzycy. Co więcej, dzięki informacji od ekspertów z poradni okulistycznej Katharsis udało nam się także ustalić, że zaćma może mieć charakter nie tylko nabyty, ale także wrodzony. W przypadku zaćmy warto także wiedzieć, że to właśnie ta choroba stanowi główną przyczynę związaną z upośledzeniem wzroku, a w naszym kraju na milion mieszkańców wykonuje się mniej więcej trzy tysiące zabiegów okulistycznych mających na celu walkę z tego rodzaju chorobą. Przejdźmy zatem do konkretnych rodzajów zaćmy starczej.

Zaćma starcza – rodzaje oraz objawy

Jako, że zaćma starcza jest najczęściej występującym rodzajem zaćmy, to na niej pragniemy skupić się głównie w tym wpisie. Zaćma starcza dzieli się na kilka pomniejszych, bardziej szczegółowych rodzajów, które uzależnione są od lokalizacji zmętnienia w soczewce. W efekcie, do czynienia możemy mieć z zaćmą starczą korową, podtorebkową czaszowatą oraz jądrową. Zaćma starcza korowa odznacza się zlokalizowaniem zmętnienia w warstwach soczewki znajdujących się na jej powierzchni, a do jej objawów zalicza się nie tylko zaburzenie samej ostrości wzroku, ale także nierzadko podwójne widzenie. Z kolei zaćma podtorebkowa czaszowata odznacza się zmętnieniem zlokalizowanym w tylnej torebce soczewki oraz wiąże się z silnymi objawami, w tym także w postaci występowania efektu rozszczepienia światła.

Natomiast zaćma starcza jądrowa pojawia się w jądrze soczewki, odznaczając się przy tym dość powolnym stopniem postępowania rozwoju choroby oraz prowadzeniem do krótkowzroczności. Poruszając kwestię zaćmy starczej nie można także pominąć związanych z nią ogólnych objawów. Do najbardziej charakterystycznych objawów zaćmy starczej zaliczamy zaburzenia widzenia odznaczające się głównie niewyraźnym obrazem, całkowitą utratę widzenia oraz zmianę koloru źrenicy na szarobiały. Ważna jest więc odpowiednia diagnostyka, która to polega na badaniu oka w tak zwanej lampie szczelinowej z wykorzystaniem środka farmakologicznego mającego na celu rozszerzenie źrenicy.

Zaćma starcza – leczenie

Po odpowiednim przeprowadzeniu diagnozy oraz stwierdzeniu u pacjenta konkretnego rodzaju zaćmy starczej, okulista zleca odpowiednie leczenie. Najczęściej wiąże się to z podawaniem środków przeciwkataraktowych, które to występują w postaci kropli do oczu. Wiąże się to jednak z dość wczesnymi fazami postępowania zaćmy, gdyż w przypadku zmętnienia całej soczewki trzeba już przeprowadzić leczenie operacyjne. Nie jest to jednak wszystko, gdyż bardzo ważnym elementem składającym się na leczenie zaćmy starczej jest także używanie silnych okularów lub soczewek kontaktowych skupiających po jej usunięciu, które mają na celu zastąpić usuniętą soczewkę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz