Artykuł sponsorowany

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej

Stomatologia kojarzona jest przede wszystkim ze świadczeniami z zakresu leczenia zębów. Czasem niestety konieczne jest ich usunięcie, które nie zawsze jest proste. W niektórych, skomplikowanych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie  zęba. Wówczas zalecana jest wizyta u specjalisty zajmującego się właśnie tym obszarem. Co oprócz usunięcia zęba wchodzi w zakres chirurgii stomatologicznej?

Najczęstsze zabiegi z obszaru chirurgii stomatologicznej

Stomatolodzy jednogłośnie podkreślają, że najczęstszymi przypadkami, w których konieczna jest ingerencja chirurgiczna, są usunięcia zębów. Nie każda sytuacja jest jednak taka sama. Pomoc specjalisty chirurgii stomatologicznej jest nieodzowna w przypadkach:

  • usunięcia tak zwanych zębów mądrości – czyli ósemek, które ze względu na swoje położenie i zakrzywione korzenie są trudniejsze do usunięcia niż pozostałe zęby;
  • usunięcia zębów, które podczas próby usuwania zostały np. złamane i nie ma możliwości prostego ich usunięcia;
  • zębów zatrzymanych w kości lub takich, które wyrzynają się nieprawidłowo, np. poziomo do linii żuchwy;
  • zębów nadliczbowych, które rosną w nietypowych miejscach, np. na podniebieniu.
Jak podkreśla specjalista z Centrum Stomatologicznego New-Dent: W każdym z wyżej wymienionych przypadków zdecydowanie bezpieczniejszą dla pacjenta alternatywą jest wykonanie zabiegu przez chirurga stomatologa, który dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom szybko usuwa napotkany problem. Ponadto wykorzystanie nowoczesnych znieczuleń to swego rodzaju pewność dla pacjenta, że odczucia bólowe zostaną zminimalizowane.

Chirurgia stomatologiczna – co oprócz usuwania zębów?

Chirurgia stomatologiczna to szereg zabiegów, które mają na celu usunięcie stanów zapalnych i innych nieprawidłowości, pojawiających się w jamie ustnej pacjenta. Zabiegi te wiążą się z nacinaniem tkanek w obrębie miejsca operowanego i z zaszywaniem rany.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także usuwaniem torbieli i zmian patologicznych w obrębie kości szczęk. Niezwykle ważne jest również leczenie ropni, gdyż są to stany, które mogą zagrażać życiu. W takim przypadku zazwyczaj konieczne ich nacięcie oraz dokładne wyczyszczenie, w celu zlikwidowania stanu zapalnego.

Stomatolog ze specjalizacją chirurgiczną zajmuje się również wszelkimi zmianami, które pojawiają się w obrębie błony śluzowej. Mogą to być wszelkie nadziąślaki, czy włókniaki. Po ich usunięciu, w razie niepokojących sygnałów, wykonywane jest badanie histopatologiczne pobranego materiału. Zazwyczaj zmiany te nie mają jednak groźnego charakteru.

Coraz popularniejsze są także zabiegi, podczas których wszczepiane są pacjentom implanty. Również w tych sytuacjach niezbędna jest ingerencja ze strony stomatologa chirurga, który zajmuje się wywierceniem w kości otworu i zamontowaniem w niej gwintowanego implantu, na którym zostanie umieszczona korona lub proteza.

Na co zwrócić uwagę wybierając klinikę stomatologiczną?

Zwłaszcza w przypadku planowania zabiegu chirurgicznego, warto zwrócić uwagę na wykwalifikowany personel oraz warunki panujące w placówce. Nowoczesne oddziały są obecnie wyposażone w specjalne systemy dezynfekcji powietrza, dzięki którym występowanie różnego rodzaju bakterii jest minimalizowane. Najważniejsze są kompetencje chirurga, ale nowoczesny sprzęt, w jaki wyposażona jest sala zabiegowa, (np. laser czy komputerowy aparat do znieczuleń) pomaga przeprowadzić zabieg sprawnie i komfortowo. To przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów i brak powikłań po wykonywanych operacjach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz