Artykuł sponsorowany

Zabiegi renowacyjne – drugie życie podłogi z drewna?

Zabiegi renowacyjne – drugie życie podłogi z drewna?

Drewno na podłodze to materiał, który wizualnie ociepla wnętrze i posiada niewątpliwy urok. Jednakże wymaga on nieco więcej troski niż inne rodzaje posadzek. Należy pamiętać, że praktycznie każda podłoga drewniana, nawet ta wykonana z najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia rodzajów drewna, ulega stopniowemu zniszczeniu, tracąc swój urok, co negatywnie wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak że możemy przywrócić jej dawny blask.

Cyklinowanie

Drewno to materiał posiadający między innymi tę zaletę, że stosunkowo łatwo poddaje się on renowacji. Konieczność wykonania prac renowacyjnych jest naturalną konsekwencją eksploatacji podłogi. Efektem jej zużycia mogą być zniszczenia pojawiające się na naszej podłodze i mogą mieć on różnoraką postać, od zwykłego zmatowienia lub wyblaknięcia, poprzez widoczne rysy i uszkodzenia, aż po poważne ubytki. Renowacja podłóg drewnianych to proces obejmujący różnego rodzaju działania. Jednym z podstawowych zabiegów przywracających podłodze z drewna dawny blask jest cyklinowanie, czyli szlifowanie maszynowe górnej warstwy podłogi. Jego celem jest zdarcie zniszczonej lub trwale zabrudzonej powierzchni. To, jak dużo można jej zdjąć, zależy od gatunku i grubości zastosowanej okładziny. Sam proces wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia, tzw. cykliniarki, która usuwa zniszczoną warstwę drewna przy użyciu gruboziarnistych papierów ściernych, a następnie wyrównuje i wygładza powierzchnię papierami o coraz niższej ziarnistości, a wszystkie ubytki uzupełnione zostają metodą szpachlowania. Po cyklinowaniu drewno jest polerowane za pomocą wolnoobrotowych urządzeń, zwanych polerkami, przy użyciu specjalistycznych siatek ściernych. Prace tego typu wymagają nie tylko odpowiednich narzędzi, ale przede wszystkim doświadczenia i umiejętności. Niezmiernie ważna jest między innymi technika prowadzenia cykliniarki (kierunki szlifu, które będą uzależnione od rodzaju, wielkości i wzoru podłogi), odpowiednie wyregulowanie maszyny, właściwy dobór oraz kolejność stosowania papierów ściernych. Dlatego też, nie posiadając odpowiednich umiejętności, nie warto podejmować samodzielnych prób i zlecić tego typu prace doświadczonym specjalistom, np. z firmy Kamfloor Kamil Drożdżal z Elbląga. Warto także pamiętać, że ze względu na ograniczoną grubość warstwy użytkowej podłogi drewnianej, ilość cyklinowań jest ograniczona.

Lakier czy olej

Cyklinowanie podłóg sprawi, że odsłonimy nieskazitelne drewno o równej powierzchni. Niemniej jednak, nie możemy na tym poprzestać. Kolejnym krokiem jest bardzo dokładne usunięcie pyłu powstającego w wyniku szlifowania oraz nałożenie, w zależności od preferencji, warstwy oleju lub lakieru. Niezaprzeczalnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest lakierowanie podłogi drewnianej. W chwili obecnej w sprzedaży dostępne są produkty na bazie wodnej, rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne, a także uretanowo-alkidowe oraz lakiery podkładowe (zwiększają przyczepność wykończenia i powinny być stosowane do mniej stabilnych wymiarowo gatunków drewna). Odpowiednio dobrany lakier wygładza powierzchnię podłogi, tworząc warstwę chroniącą przed uszkodzeniami powierzchniowymi, a także umożliwia łatwe usuwanie kurzu i brudu z posadzki. Pozwala on również na zmianę barwy drewna.

Oleje do podłóg to połączenie naturalnych olejów roślinnych z wodą, dzięki czemu ingerencja syntetycznych rozpuszczalników jest całkowicie wykluczona. Co prawda nie tworzą one powłoki na powierzchni posadzki, ale zabezpieczają ją wnikając głęboko i impregnując drewno. Doskonale podkreślają również naturalne piękno i usłojenie desek, które zachowują częściowo swoją oryginalną, lekko chropowatą fakturę. Dodatkowo olej powoduje, że podłoga staje się bardziej stabilna, nie kurczy się, nie skrzypi i nie rozpręża się. Warto także pamiętać, że przy uszkodzeniach punktowych, lub w miejscach bardziej uczęszczanych
i wytartych, istnieje możliwość wykonania renowacji miejscowych, które nie pozostawiają odbarwień, co w przypadku podłóg lakierowanych nie jest możliwe.

Renowacja podłóg z drewna to alternatywa dla kosztownej wymiany ich na nowe. Należy jednak pamiętać, że tylko prawidłowe zaplanowanie i wykonanie prac, a także odpowiednie pielęgnowanie powierzchni, gwarantuje wieloletnią trwałość oraz piękno naszej podłogi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz