Materiał Partnera

Zabiegi rehabilitacyjne na bóle w kręgosłupie

Zabiegi rehabilitacyjne na bóle w kręgosłupie

Fizjoterapia w bólach kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa dotykają ludzi w każdym wieku. Przyczyn powstawania dolegliwości bólowych jest wiele. Przyjmowanie leków przeciwbólowych nie likwiduje źródła problemu. Może przynieść jedynie krótkotrwałą ulgę. Aby ból ustąpił całkowicie, należy udać się do specjalisty jakim jest fizjoterapeuta, który pomoże w odzyskaniu utraconej sprawności. Właściwie postawiona diagnoza oraz holistyczne podejście do pacjenta, zapewnia skuteczne wyeliminowanie dolegliwości bólowych.

Profilaktyka bólów kręgosłupa

Oczywiście najlepszym sposobem na ból jest po prostu do niego nie dopuścić. Często jednak warunki, w jakich funkcjonujemy, sprzyjają powstawaniu wszelkich dolegliwości, a na niektóre z nich nasz wpływ jest ograniczony. Bywa, że rehabilitacja staje się po prostu konieczna. Głównymi przyczynami bólów kręgosłupa jest siedzący tryb życia, złe nawyki i wzorce ruchowe, które powielamy na co dzień jak i brak odpowiedniej dawki ruchu. W pozycji siedzącej dochodzi do zmiany statyki tułowia, poprzez zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego. Tym samym zachodzi  zmiana w  amortyzacji obciążeń na dyski międzykręgowe oraz wyrostki stawowe kręgosłupa. 

 Czynnikiem ryzyka jest także otyłość, która zwykle również wynika z niewłaściwej diety oraz nieodpowiedniej dawki ruchu. Na początek warto zwiększyć ogólną aktywność fizyczną. Zaleca się, aby wprowadzać  elementy gimnastyki, jogę, pływanie na basenie. Według najnowszych wytycznych sugeruje się 150 minut wysiłku w ciągu całego tygodnia.  Dolegliwości bólowe w kręgosłupie mogą być również spowodowane dyskopatią, chorobami neurologicznymi lub nowotworowymi, dlatego nie warto ich lekceważyć, tylko od razu udać się do specjalisty.

Działania fizjoterapeutyczne w dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Jeśli udamy się z naszym problemem do lekarza, to ten najpewniej odeśle nas do fizjoterapeuty. Ten zawód co prawda podlega już regulacjom prawnym, wciąż jednak warto pozostać uważnym przy wyborze specjalisty. Ekspert Maciej Koktysz Rehabilitacja zaznacza istotność holistycznego podejścia do pacjenta, z uwzględnieniem różnych czynników psychofizycznych.

Rehabilitacja jest procesem powrotu do sprawności psychofizycznej, który wymaga dobrej współpracy fizjoterapeuty z pacjentem. Sama terapia manualna może być niewystarczającym środkiem leczniczym. Bardzo ważna jest również edukacja pacjenta na temat ergonomii pracy kręgosłupa, dostosowanie warunków życia i pracy do obecnego stanu pacjenta, jak i ścisłe przestrzeganie zaleceń fizjoterapeutycznych. Duże znaczenie odgrywa również kinezyterapia, czyli lecznicze ćwiczenia ruchowe, które wzmocnią mięśnie głebokie tułowia, które odpowiadają za właściwą statykę kręgosłupa i właściwą kontrolę posturalną wszystkich jego elementów. Dobrym uzupełnieniem leczenia fizjoterapeutycznego jest również masaż i fizykoterapia.  Tak skojarzone działanie i zaangażowanie zarówno nas samych, jak i doświadczonego rehabilitanta dają bardzo duże szanse na powrót do pełni sprawności w niedługim czasie.

Opracowanie:
Warszawa, Podczaszyńskiego 4 lok. 29
tel. 696 440 062
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz