Artykuł sponsorowany

Zabiegi podologiczne – leczenie chorób stóp i ich pielęgnacja

Zabiegi podologiczne – leczenie chorób stóp i ich pielęgnacja

Leczenie chorób stóp i ich pielęgnacja znane były już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Już w zapiskach z VII wieku przed naszą erą pojawiają się opisy metod usuwania odcisków. Dzisiejsza podologia jest znacznie bardziej zaawansowana dzięki szerokiej wiedzy medycznej podologów, a także dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi. Warto wiedzieć, że dziedzina ta nie jest jednak popularna w Polsce, a poradni podologicznych jest w naszym kraju bardzo niewiele. Na szczęście na wzór brytyjski, niemiecki, czy amerykański powstaje coraz więcej skutecznych ośrodków walki z chorobami stóp.

Czym zajmuje się gabinet podologiczny?

Poradnie podologiczne i specjaliści podolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób w obrębie stóp, a także profesjonalną pielęgnacją kończyn dolnych. Warto wiedzieć, że wiedza podologów obejmuje również takie działy nauki jak osteologia, miologia, limfologia, dermatologia, czy angiologia (kolejno: nauka o układzie kostnym, o mięśniach, o układzie chłonnym, o powłoce skórnej, o układzie naczyniowym). Dzięki temu bardzo skutecznie leczą oni takie przypadłości jak wzrastające paznokcie, pękające pięty, brodawki wirusowe, grzybicę stóp, grzybicę paznokci, a także nadpotliwość stóp. Najlepsze poradnie takie jak Gabinet Podologiczny Katarzyny Miaz, oferują również zabiegi w obrębie stopy cukrzycowej, która jako powikłanie choroby cukrzycowej charakteryzuje się często występowaniem zaawansowanego owrzodzenia – w przypadku nieodpowiedniego leczenia może doprowadzić do konieczności amputacji.

Zabiegi podologiczne

Zabiegi podologiczne można podzielić na dwa obszary działań: zabiegi pielęgnacyjne dla osób, które chcą uzyskać gładkie, atrakcyjne wizualnie stopy, oraz zabiegi lecznicze, które mają na celu przywrócenie stopom funkcjonalności. Warto wiedzieć, że wykorzystywane w tym celu narzędzia muszą być w pełni sterylne (sterylizacja w autoklawie). Osoby cierpiące z powodu właśnie modzeli lub wrastających paznokci powinny wiedzieć, że zabiegi podologiczne są prawie bezbolesne. To dlatego coraz więcej osób w przypadku takich przypadłości udaje się do podologów, a nie do chirurga. Oddając swoje stopy w ręce podologa, będziesz miał pewność, że schorzenia zostaną wyleczone, a dzieje się tak dzięki odpowiednim działaniom podologów, na które składają się:

  • badanie stóp, diagnostyka schorzenia,
  • usunięcie zrogowaceń, odcisków, brodawek, modzeli w sposób delikatny i bezpieczny i niepowodujący ran,
  • leczenie paznokci wrastających między innymi z wykorzystaniem klamry Frasera oraz klamry tytanowej,
  • wyposażenie pacjenta w ortezy, jeśli jest to wymagane.

Profesjonale kosmetyki dostępne w gabinetach podologicznych

W celu przywrócenia stopom pięknego wyglądu i zdrowia warto stosować kosmetyki, które dostępne są w gabinetach podologicznych. Najlepiej rozglądać się za produktami takich producentów jak Podopharm®, AArkada, Pedibaehr, czy Peclavus® . Najlepsze gabinety będą w stanie zaopatrzyć pacjenta w takie produkty pielęgnacyjno-lecznicze jak kremo-maski do stóp z lipidami, fluidy na wzrastające paznokcie i modzele, serum do paznokci, specjalistyczne kremy do suchej skóry, preparaty do dezynfekcji obuwia, czy też kosmetyki z echinaceą, clotrimazolem czy kapsycyiną. Produkty te wytwarzane są z naturalnych i ekologicznych składników, które nie powodują podrażnień oraz wykazują właściwości hipoalergiczne.

Statystki chorób stóp

Niestety aż połowa badanych ankietowo respondentów wskazuje, że w ciągu swojego życia borykała się z chorobami stóp. Większość z tych osób nie udaje się jednak do gabinetów podologicznych na leczenie, co wynika z ich niewiedzy dotyczącej istnienia tego typu ośrodków. Warto zatem szerzyć praktykowanie skutecznych kuracji, jakie oferują podolodzy – kolejne statystki dowodzą, że ich metody leczenia pozwalają na trwałe, bądź długotrwałe wyeliminowanie schorzeń. Wdrożone przez pacjentów działania profilaktyczne pod opieką podologów, pozwalają zaś na wyeliminowanie bezpośrednich i pośrednich przyczyn powstawania modzeli, odcisków, grzybicy czy też wzrastających paznokci.

Podolog wyspecjalizowany w leczeniu chorób stóp i pielęgnacji kończyn dolnych, musi posiadać szeroką wiedzę medyczną dotyczącą anatomii ciała. Dzięki temu gabinety podologiczne oprócz takich przypadłości jak m.in. grzybica stóp, wrastające paznokcie czy modzele, są w stanie zaoferować kompleksową opiekę zdrowotną osobom cierpiącym na tzw. stopę cukrzycową. Profesja ta swoją skuteczność czerpie zarówno z dziedziny medycyny, jak i kosmetologii.

Oceń artykuł (7)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz