Artykuł sponsorowany

Z tworzywa sztucznego czy betonowe, jakie szambo jest lepsze?

Z tworzywa sztucznego czy betonowe, jakie szambo jest lepsze?

Budowa domu to spełnienie marzeń wielu osób. Niestety to również konieczność rozplanowania sposobu pozbywania się nieczystości. Powinno odbywać się to w sposób bezpieczny, aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. W przypadku braku możliwości podłączenia się do miastowej sieci kanalizacyjnej konieczne jest zainwestowanie w zbiornik bezodpływowy, czyli szambo. Jakie rozwiązanie wybrać – z tworzywa czy betonowe?

Czym dokładnie jest szambo?

Szambo jest zbiornikiem przeznaczonym na gromadzenie nieczystości pochodzących z konkretnego obiektu. Decydując się na tego typu rozwiązanie, można skonfigurować go według własnych potrzeb, uwzględniając przy tym:

  • rozmiar,
  • pojemność,
  • rodzaj materiału wykonania.

Szambo znajduje się w gruncie na terenie posesji. Jego wykonanie nie należy do skomplikowanych, jednak wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dysponują nie tylko doświadczeniem, ale co najważniejsze odpowiednimi urządzeniami przeznaczonymi do tego celu.

Z jakich materiałów może powstać szambo?

Wyróżnia się dwa najczęściej stosowane materiały do produkcji szamba – tworzywo oraz beton. Specjaliści z takich placówek jak Firma produkcyjno-handlowo-usługowa podkreślają, że zastosowanie plastiku jest rozwiązaniem tańszym, co nie oznacza, że jest ono lepsze. Zbiorniki wykonane z plastiku produkuje się najczęściej z polietylenu o stosunkowo dużej gęstości, który w celu wzmocnienia łączony jest z żywicami epoksydowymi. Powstała w ten sposób mieszanka po zastygnięciu staje się odporna na uszkodzenia. Wykorzystanie tworzywa jest jednocześnie zaletą, jak i wadą. Wpływa na ciężar zbiornika, który jest lekki i łatwy w transporcie. Jednak szambo musi być zakopane pod ziemią. Wówczas może pojawić się problem. Lekka konstrukcja może być bowiem przesuwana wskutek przesunięć ruchów podłoża, czy też wymyta na powierzchnię przy intensywnych i długotrwałych opadach deszczu.

Szambo wykonane z betonu to solidna i jednocześnie ciężka konstrukcja. Do jej produkcji wykorzystuje się najtrwalsze mieszanki betonu, które dodatkowo wzmacniane są zbrojeniem. Solidne wykończenie skutecznie zabezpiecza szambo przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jakie szambo sprawdzi się lepiej – z tworzywa czy betonu?

Zbiorniki wykonane z betonu są cięższe, przez co podczas ich montażu konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Jednak ich solidna konstrukcja, wytrzymałość oraz szczelność to elementy przemawiające za wyborem właśnie tego rozwiązania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz