Materiał Partnera

Z magazynu na salony – palety jako meble

Z magazynu na salony – palety jako meble

Surowy wygląd, drewniane deski, jasny kolor – tak można scharakteryzować palety, które używane są w transporcie, a które głównie spotyka się w przyczepach ciężarówek i w magazynach. Mało kto wie, że produkcja palet jest bardzo skomplikowanym procesem, a jakość tego produktu jest wyższa, niż ta przypisana do najtrwalszych obrobionych mebli. To jeden z powodów, dla których palety możemy spotkać nawet w domach.

Jakie palety można wykorzystać na meble?

Jeśli marzysz o salonie bądź sypialni w stylu skandynawskim lub rustykalnym, to musisz wiedzieć, że palety poddane obróbce meblarskiej w odpowiedni sposób mogą stać się świetnym dodatkiem – o tym przeczytasz poniżej. Podstawowym wyznacznikiem możliwości dokonania przeróbki palet na meble jest jakość ich wykonania. Warto pamiętać, że standardowe palety, które wykorzystywane są w transporcie międzynarodowym, przechodzą szereg testów i muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty. Producenci palet tacy jak Drewmet. Producent europalet fumigowanych. W. Włodarski muszą zadbać o wybór najlepszego rodzaju drewna. Najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji drzewa iglaste, których drewno musi zostać poddane procesowi obróbki termicznej i fumigacji. Celem tych działań jest wyeliminowanie z materiału wszystkich mikroorganizmów, zarodników czy bakterii – proces nadawania certyfikacji paletom jest bardzo restrykcyjny. Palety do transportu międzynarodowego posiadają oznaczenia EUR, EPAL lub EUR EPAL – są to palety fitosanitarne. To właśnie tego typu palet potrzebujesz do stworzenia niepowtarzalnego mebla!

Ekodesign mebli – tylko ze sprawdzonych źródeł 

Warto wiedzieć, że przebadane palety fitosanitarne, zwane inaczej paletami fumigowanymi, są w pełni ekologiczne. Ich trwałość również zasługuje na słowa uznania – przemysłowa funkcja determinuje twardość materiału i jego wytrzymałość. Palety mogą być obciążone ładunkiem nawet powyżej 1000 kilogramów! Kupując palety na meble, staraj się dokonać tego u godnych zaufania producentów, dzięki czemu będziesz miał pewność, że drewno będzie trwałe i przy ewentualnym cięciu nie rozpadnie się w drobny mak. Niestety rynek wypełniony jest paletami nieprzebadanymi, na których wypala się nielegalny znak EUR i EPAL. Karane jest to wysokimi grzywnami, ponieważ producenci palet muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty ISPM 15 wydane przez Instytut Technologii Drewna. 

Rozmiar ma znaczenie

Bardzo duże znaczenie przy produkcji konkretnego mebla z palety ma odpowiedni rozmiar. Palety charakteryzują się różną wielkością, ale warto pamiętać, że te standardowe mają wymiary 1200 x 800 x 144 mm – to z nich warto tworzyć nowe produkty meblarskie. Oczywiście palety można ciąć, łączyć i usuwać z nich pojedyncze deski, ale wpływa to na późniejszą jakość mebla. Tylko skorzystanie z usług dobrego stolarza i porady producenta palet pozwolą na stworzenie czegoś niepowtarzalnego, pasującego do salonu, sypialni czy korytarza. Mniejsze palety możesz wykorzystać w ogródku jako naturalne donice. Przed decyzją o skonstruowaniu mebla z palet zapoznaj się z ich najpopularniejszymi rozmiarami: połówka EUR – 800 x 600 x 144 mm, waga około 12 kg; powiększona EUR – 1200 x 1200 x 144 mm, waga ponad 30 kg; tzw. angielka – 1200 x 1000 x 144 mm, waga około 17 kg.

Meble z palet – dowolność konstrukcji

Rodzajów mebli z palet jest wiele – od tych małych po te naprawdę wielkie. Mniejsze palety możesz pomalować na wyraziste pastelowe kolory i wykorzystać je jako zielniki do roślin – zarówno do Twojego ogrodu, jak i na taras czy balkon. Nie zapomnij o użyciu palet fitosanitarnych. Bardzo popularnym sposobem wykorzystania palet jest również tworzenie stolików do kawy, które świetnie sprawdzają się w salonach. W tym celu należy utworzyć stolik z dwóch lub trzech połączonych – jedna na drugiej – palet. Powinny one zostać również oszlifowane i zaimpregnowane. Jeśli jednak chcesz postawić na styl industrialny bądź wiejski, pozostaw drewno w stanie przed obróbką. Nie usuwaj nawet znaków certyfikacji palet wypalanych przez ich producentów (EUR, EPAL). Interesującymi pomysłami są również wieszaki na ubrania do korytarza z palet bądź – przy większych konstrukcjach – takie części mebli jak zagłówki do łóżek małżeńskich lub podstawy łóżka.

Styl skandynawski i rustykalny

Nowoczesność w branży meblarskiej polega na minimalizmie, stonowanych barwach, a także tradycyjnych motywach. Przemysłowy wygląd palet świetnie sprawdza się w przestrzeniach aranżowanych w stylach skandynawskim i rustykalnym. W przypadku tego pierwszego warto pamiętać, że paleta fitosanitarna powinna pozostać w jasnych barwach lub powinna być pomalowana na biało, szaro czy w delikatne odcienie błękitu i kremu. Palety na meble w stylu rustykalnym powinny być ciemne – głęboki brąz, a nawet delikatna czerń to świetny wybór. Warto pamiętać, że z palet można stworzyć naprawdę bardzo dużo różnego rodzaju produktów meblarskich, które mogą zostać wykonane w różnorodny sposób. Wiele z nich trafia do modnych restauracji i barów. Każdy taki mebel powinien zostać stworzony tylko z palet fitosanitarnych od najlepszych producentów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz