Artykuł sponsorowany

Chcesz zostać higienistką stomatologiczną? Zobacz, jakie umięjętności uzyskasz po nauce w Małopolskim Zespole Jednostek Edukacyjnych W Krakowie

Chcesz zostać higienistką stomatologiczną? Zobacz, jakie umięjętności uzyskasz po nauce w Małopolskim Zespole Jednostek Edukacyjnych W Krakowie

Jeśli marzysz o pracy jako higienistka stomatologiczna, Małopolski Zespół Jednostek Edukacyjnych w Krakowie oferuje dwuletnie przygotowanie do tego zawodu. Po ukończeniu nauki uzyskasz kwalifikację zawodową o nazwie i symbolu: Kwalifikacja MED.02. Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenia w procesie leczenia. Podczas nauki zdobędziesz umiejętności z zakresu diagnostyki, profilaktyki oraz leczenia chorób jamy ustnej. Będziesz też potrafiła wykonywać zabiegi higieniczne oraz asystować stomatologowi podczas bardziej skomplikowanych procedur.

Biały, równy i lśniący uśmiech to wizytówka człowieka. Sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie i łatwiej zawieramy nowe znajomości. Większość z nas od najmłodszych lat czyści zęby dwa razy dziennie i używa nici dentystycznej. Niestety to nie wystarczy. Tradycyjna szczoteczka nie poradzi sobie z nagromadzonym kamieniem nazębnym, który bywa źródłem wielu problemów. Przynajmniej raz w roku każdy powinien odwiedzić gabinet stomatologiczny w celu przeprowadzenia profesjonalnej i kompleksowej higienizacji jamy ustnej. Zobacz, jakie umiejętności z tego zakresu zdobędziesz, po ukończeniu nauki w Małopolskim Zespole Jednostek Edukacyjnych w Krakowie.

Skalling

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej wykonywana jest etapowo. Pierwszym zabiegiem, który należy wykonać, jest skaling. Polega on na usunięciu z zębów kamienia. Tworzy go zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Podrażnia ona dziąsła oraz tworzy dodatkowe miejsce do rozwoju bakterii. Dlatego też należy pozbywać się jej regularnie. Kamień nazębny usuwany jest przy pomocy ultradźwięków. Jest to metoda całkowicie skuteczna i bezpieczna, choć może powodować u pacjentów pewien dyskomfort. Osoby, które odbędą odpowiednie szkolenie, będą w stanie wykonać skalling sprawnie i w sposób komfortowy dla pacjenta.

Piaskowanie

Drugim etapem, który przeprowadza higienistka stomatologiczna, jest piaskowanie zębów. Zabieg ten pozwala na usunięcie pozostałości kamienia nazębnego, osadów i nieestetycznych powierzchniowych przebarwień na zębach. Polega on na zastosowaniu na czyszczoną powierzchnię strumienia powietrza, wody i specjalnego piasku dentystycznego. Poszczególne rodzaje piasku różnią się od siebie ziarnistością oraz substancją ścierną. Występują też w kilku smakach, co jest drobnym udogodnieniem dla pacjentów. Najbardziej polecane przez specjalistów są piaski dentystyczne na bazie węglanu wapnia, glicyny i trehalozy.

Polerowanie

Kolejną umiejętnością, do której zostanie przygotowana absolwentka Małopolskiego Zespołu Jednostek Edukacyjnych, jest polishing, czyli polerowanie zębów. Wykorzystuje się do tego celu specjalne pasty o lekkich właściwościach ściernych i oczyszczających. Zabieg ten minimalizuje ryzyko ponownego nagromadzenia się kamienia nazębnego. Higienistka stomatologiczna powinna przykładać też dużą uwagę do dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. To właśnie tam gromadzi się zwykle najwięcej zanieczyszczeń. Po polerowaniu zęby są lśniące i niezwykle gładkie.

Fluoryzacja

Wszystkie działania higienizacyjne jamy ustnej wieńczy zabieg lakierowania zębów. Powszechnie znany jest on jako fluoryzacja. Wykwalifikowana higienistka pokrywa zęby lakierem dentystycznym, który w swoim składzie zawiera fluor. Pierwiastek ten stopniowo uwalnia się do tkanek, zapewniając zębom ochronę przeciwpróchniczą. Wokół stosowania fluoru narosło w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Warto więc zaznaczyć, że lakier dentystyczny zawiera niewielkie i dokładnie przebadane ilości tego pierwiastka. Stosowanie preparatu nie powoduje żadnych komplikacji zdrowotnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz