Materiał Partnera

Z czego wynika popularność studiów inżynierskich?

Z czego wynika popularność studiów inżynierskich?

Na jakie studia się wybrać? – to pytanie prędzej czy później zadaje sobie każdy maturzysta. Szeroka oferta polskich uczelni wcale nie ułatwia tego i tak już bardzo trudnego wyboru. W końcu od tego, jakie kierunek wybierzemy w dużej mierze zależy nasza przyszła kariera zawodowa. W tym artykule przedstawimy kilka powodów, dlaczego warto wybrać studia inżynierskie, które cieszą się niezmiennie dużą popularnością.

Czym są studia inżynierskie?

Studia inżynierskie to jedna z dwóch form studiów pierwszego stopnia – drugą są studia licencjackie. Na czym polega różnica między nimi? Przede wszystkim różnią się zakresem kształcenia. Podczas gdy studia licencjackie dotyczą kierunków humanistycznych, takich jak filologia, filozofia, psychologia, pedagogika,  filologia, ekonomia czy sztuka, studia inżynierskie obejmują takie kierunki jak mechanika, informatyka, budownictwo, mechatronika, elektronika, bioinżynieria czy architektura. Druga sprawa to tytuły naukowe uzyskiwane na zakończenie studiów – jak łatwo się domyślić, absolwenci studiów inżynierskich mogą pochwalić się tytułem inżyniera, zaś licencjackich – licencjata. Warto również zwrócić uwagę na to, że studia inżynierskie trwają dłużej niż licencjackie. Zazwyczaj kończą się po 7 semestrach.

Perspektywa dobrej kariery zawodowej

Wielu studentów rozpoczyna naukę na kierunkach inżynierskich skuszonych perspektywami intensywnego rozwoju zawodowego oraz bardzo dobrych zarobków. Obecnie jesteśmy świadkami bardzo poważnego niedoboru wykwalifikowanych inżynierów na polskim rynku pracy. Osoby takie potrzebne są w licznych branżach, między innymi IT, przemyśle elektronicznymi, przemyśle chemicznym i medycznym, budowlance wyjaśnia przedstawiciel Gdańskiej Szkoły Wyższej - Możliwości są ogromne i w pełni adekwatne do przyszłych zarobków.

Szeroki wybór kierunków

Ilość kierunków oferowanych przez politechniki oraz inne uczelnie inżynierskie liczona już jest w dziesiątkach, a z każdym rokiem rośnie. Odnajdą się na nich osoby zainteresowane zarówno konstrukcją maszyn i budynków, jak również te celujące w produkcję oraz świadczenie profesjonalnych usług.

Duża satysfakcja

Studia na kierunkach inżynierskich są trudne, jednak warto poświęcić swój czas na energię, bowiem zdobyta wiedza i umiejętności owocują nie tylko wyższymi szansami na rynku pracy, ale również dużą osobistą satysfakcją.

Dla kogo studia inżynierskie?

Wybierając pomiędzy licencjatem, a inżynierem trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Studia inżynierskie to studia techniczne, wymagają wyobraźni przestrzennej, dużej zdolności logicznego myślenia i chociaż minimalnego zainteresowania techniką oraz zdolności w kierunku przedmiotów ścisłych takich jak matematyka,  fizyka, informatyka.                 W ofercie Gdańskiej Szkole Wyższej są trzy kierunki inżynierskie: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Architektura Krajobrazu oraz Gospodarka Przestrzenna. W ostatnich latach obserwujemy zwiększone zainteresowanie studiami inżynierskimi, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, choć trzeba przyznać, że druga spośród tych grup jest liczniejsza. Na studiach licencjackich prędzej odnajdzie się humanista, po liceum, natomiast studia inżynierskie lepsze będą dla absolwentów technikum, którzy bardziej preferują przedmioty ścisłe. Na studiach inżynierskich studenci mają wiele przedmiotów związanych z obliczeniami i specjalistycznymi programami często też wykonują projekty. Znając już poprzez obowiązkowe praktyki w technikum specyfikę zakładów przemysłowych, maszyny, urządzenia i linie produkcyjne w zakładach na pewno łatwiej jest im wykonać zadanie. Wśród Studentów GSW mamy osoby, które posiadają już wykształcenie wyższe magisterskie i zaczynają studia inżynierskie, bo w związku z wykonywaną prze nich pracą potrzebują tytułu inżyniera. Warto więc dobrze przemyśleć jakie studia wybrać, tak aby były one dla nas nie tylko koniecznością czy podyktowane modą, ale żeby związane były z naszymi zainteresowaniami, rozwijały nasze pasje, wykorzystywały nasz potencjał oraz dawały dużo radości i satysfakcji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz