Artykuł sponsorowany

Wznoszenie fundamentów domu jednorodzinnego krok po kroku

Wznoszenie fundamentów domu jednorodzinnego krok po kroku

Stabilny dom wymaga odpowiednich fundamentów. Wciąż popularnym rozwiązaniem wśród większości inwestorów jest układanie ław fundamentowych. W tym wypadku konieczne jest m.in. zabezpieczenie wykopu poprzez deskowanie. Przygotowanie szalunków to jednak zaledwie początek budowania fundamentów pod dom jednorodzinny. Jakie dalsze czynności są z tym jeszcze związane?

Podstawa fundamentów, czyli szalunki i zbrojenie

W celu ułożenia ław fundamentowych niezbędne jest przygotowanie wykopu. Po przeprowadzeniu prac ziemnych związanych z usunięciem nadmiaru ziemi wykop zabezpiecza się poprzez deskowanie. Pod tym pojęciem kryje się montaż szalunków w wersji ziemnej bądź drewnianej. Pierwszy ze sposobów sprawdza się wszędzie tam, gdzie pozwala na to charakterystyka gruntu. Jeśli ziemia jest odpowiednio zbita, szalunki ziemne będą wystarczającą ochroną. Przy luźniejszym gruncie zalecane jest wykonanie szalunków drewnianych, czyli specjalnego stelażu uniemożliwiającego osunięcie się ziemi.

Żelbetowe ławy fundamentowe to elementy, które przenoszą spore obciążenia. Z tego względu ważne jest, by wzmocnić je prętami zbrojeniowymi. Ułożenie zbrojenia to niezwykle precyzyjna czynność, którą jest w stanie właściwie zrealizować firma Uni-Kon, zajmująca się budowaniem domów od podstaw. Każdy punkt łączący ławy fundamentowe ze sobą także musi być odpowiednio zabezpieczony zbrojeniem. Po poprawnym ułożeniu prętów zbrojeniowych wylewany jest na nie beton. Jak przebiega ten etap wznoszenia fundamentów domu jednorodzinnego?

Prace związane z wylewaniem betonu

Budynek posadowiony na ławach fundamentowych wymaga uprzedniego przygotowania ich z betonu. To właśnie ten materiał zalewa wspomniane już zbrojenia. Ważne jest, by betonowe ławy zostały również odpowiednio chronione przed działaniem czynników zewnętrznych. Fachowcy zajmujący się wznoszeniem fundamentów domów jednorodzinnych wykonują w tym zakresie specjalną hydroizolację. Izolacja przeciwwilgociowa skutecznie chroni ławy fundamentowe przed niekorzystnym działaniem nie tylko wilgoci, ale także np. niskich temperatur.

Po tak przeprowadzonych pracach możliwe jest usunięcie szalunków. Wykop pod fundamenty powinien zostać również dokładnie zasypany, dzięki czemu całość będzie przygotowana pod wznoszenie ścian fundamentowych i dalsze roboty związane z budową domu jednorodzinnego. Tak przygotowane fundamenty zapewnią stabilność budynku oraz właściwe przenoszenie wszelkich obciążeń działających na konstrukcję w trakcie jej wieloletniego użytkowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz